Clauza de publicitate

Acest site primeste compensatii pentru produsele sau serviciile pe care le obtii prin link-urile afisate.

Ziua favoritelor Euro 2020: Belgia si Olanda s-au calificat matematic in optimi

Joi seara, in cea de-a zi a meciurilor din etapa secunda de la EURO 2020, au avut loc dueluri in care s-au scris noi file de istorie si au fost batute recorduri.

belgia

Bucuresti, casa pentru Ucraina – Macedonia de Nord

Primul meci al zilei s-a jucat la Bucuresti, pe „Arena Nationala”, acolo unde Ucraina a invins-o cu 2-1 pe Macedonia de Nord si a reusit primele sale trei puncte din Grupa C. Yarmolenko si Yaremchuk au inscris golurile echipei antrenate de Andryi Shevchenko si totul se joaca in ultimul meci, unde Ucraina intalneste Austria.

Cine nu a vazut meciul sigur regreta, deoarece a fost un meci care le-a avut aproape pe toate. Datorita celor doua penalty-uri ratate, cat si a spectacolului din teren, merita sa vorbim la superlativ despre aceasta partida. Arbitrul Fernando Rapallini a fost cel care a dictat cele doua lovituri de pedeapsa, primul care face lucrul acesta in cadrul unui meci de la EURO 2020.

Danemarca inscrie cel mai rapid gol de la EURO 2020, dar ramane fara punct in Grupa B.

Fara Christian Eriksen al carui viitor in fotbal este incert, selectionata nordica a inceput ca din tun meciul cu Belgia. Yussuf Poulsen (RB Salzburg) a inscris in minutul 2 al meciului,  dar avantajul a durat doar in prima repriza. Danemarca a intrat la pauza in avantaj, 1-0, insa Kevin De Bruyne & Co. aveau alte planuri. Mijlocasul de creatie al campioanei Angliei a pasat decisiv pentru Thorgan Hazard, pentru ca apoi De Bruyne sa inscrie golul victoriei dupa ce a fost servit excelent de Eden Hazard.

O alta premiera in meciul Danemarca – Belgia a fost rasturnarea de scor. Pentru prima oara la EURO 2020 cand o echipa este condusa la pauza si castiga meciul, iar prin acest succes Belgia a ajuns la 6 puncte din tot atatea posibile si devine a doua echipa calificata matematic in optimile competitiei.

„Rapperul” din atacul Olandei, decisiv din nou

Memphis Depay este omul care a pus serios umarul la succesul echipei sale in fata Austriei. Atacantul Barcelonei a transformat un penalty acordat in minutul 11, la o intrare imprudenta a lui David Alaba. Este al doilea jucator din lume cu cele mai multe goluri inscrise de la venirea lui De Boer.

Cea de-a doua repriza si soarta meciului s-a decis la o iesire gresita la ofsaid a defensivei lui Frank Foda. Austria a fost prinsa pe picior gresit, Malen trimitandu-i o pasa decisiva lui Dumfries, care nu a putut rata si Olanda – Austria se termina 2-0. Datorita acestui succes, Olanda intra in randul echipelor deja calificate in faza optimilor de finala, cu o etapa inaintea incheierii meciurilor din grupe. Dumfries este din nou exponential, aripa Olandei are deja doua goluri inscrise, tot el fiind cel care a scos penalty-ul din minutul 10. Drept urmare, este el doilea jucator de la EURO 2020 care inscrie in ambele jocuri, dupa Ciro Immobile.