Acest site primeste compensatii pentru produsele sau serviciile pe care le obtii prin link-urile afisate.

Stiri sportive 24.01.2022 - Toate noutatile din lumea sportului

Surprize apar mereu atunci cand e vorba de rezultatele unor evenimente sportive. Nu ai cum sa le eviti pe toate, dar poti face un research pentru a fi sigur ca vei alege variantele potrivite, bazandu-te pe cele mai bune informatii. Pentru a te ajuta, pe site-ul nostru vei gasi cele mai bune si utile avancronici si statistici, din toate sporturile care te intereseaza. In plus, vei afla si cele mai recente stiri despre sportivii tai preferati, printre care si Simona Halep.

Stiri Romania

A inceput Liga I in acest weekend, iar FCSB si CFR Cluj au oferit un real spectacol duminica seara, scor 3-3. Cristea a egalat pentru trupa lui Toni Petrea in minutul 90+3. Cu doar patru fotbalisti pe banca de rezerve, Academica Clinceni a cedat la CS Mioveni, scor 1-3, in timp ce Gaz Metan Medias s-a impus la UTA Arad, scor 1-0.

Dinamo a pierdut cu FC Arges, 1-2, pentru ca Universitatea Craiova sa treaca de Rapid, scor 1-0. Chindia Targoviste si FC Voluntari au incheiat nedecis, scor 0-0. Luni, de la ora 17:30, avem meciul FC Botosani – Sepsi, iar Farul Constanta – U Craiova 1948 incepe de la ora 20:00. Un succes al Farului poate fi jucat la o cota de 1.57 la Betfair.

Stiri Cupa Africii pe Natiuni

Duminica am avut primele optimi de finala de la Cupa Africii pe Natiuni. Burkina Faso a trecut de Gabon, dupa penalty-uri, dupa 1-1 in 120 de minute de joc, in timp ce Nigeria – Tunisia s-a incheiat 0-1. Nigerienii au avut un jucator eliminat, Iwobi incasand cartonasul rosu in minutul 66.

Luni se desfasoara alte doua optimi de finala. De la ora 18:00 incepe Guinea – Gambia, pentru ca tara gazda sa intre in „scena” de la ora 21:00, in Camerun – Comores. Poti miza pe victoria camerunezilor la o cota de 1.11 la Unibet.

Stiri fotbal Anglia

Manchester City s-a incurcat la Southampton, doar 1-1, in timp ce Liverpool a castigat cu Crystal Palace, in deplasare, si reuseste sa stranga, cat de cat, lupta la titlu. Arsenal n-a putut sa treaca de Burnley, scor 0-0, iar Manchester United a invins-o la limita pe West Ham, 1-0. Pentru cei mai multi campionatul din Anglia a ramas cea mai buna sursa pentru cota 2 biletul zilei.

In „derby-ul” Londrei dintre Chelsea si Tottenham, echipa lui Tuchel n-a avut mari emotii si s-a impus cu 2-0, goluri Ziyech si Silva. Leicester – Brighton s-a incheiat la egalitate, 1-1, pentru ca Norwich sa castige al doilea meci la rand si sa iasa din zona retrogradarii, dupa 3-0 la Watford. Criza la Everton continua si dupa demiterea lui Benitez, 0-1 cu Aston Villa, in timp ce Newcastle a castigat la Leeds, 1-0. Brentford – Wolverhampton a fost 1-2.

Stiri fotbal Spania

Real Madrid a avut nevoie de un gol in prelungiri pentru a scoate un punct cu Elche, scor 2-2. Barcelona s-a impus greu la Alaves, scor 1-0, pentru ca Atletico Madrid sa revina de la 0-2 in confruntarea cu Valencia si sa castige cu 3-2, ultimele doua goluri fiind marcate dupa minutul 90. Sevilla s-a incurcat, acasa, cu Celta Vigo, 2-2, insa Betis a castigat la Espanyol, 4-1.

Real Sociedad – Getafe s-a terminat nedecis, 0-0, iar Levante a cedat, acasa, cu Cadiz, scor 0-2. Sunt patru infrangeri la rand pentru Mallorca, dupa 0-3 la Villarreal, in timp ce Granada a pierdut si ea in aceasta runda, 0-2, acasa, cu Osasuna. Rayo Vallecano – Bilbao s-a incheiat cu victoria oaspetilor, scor 1-0.

Stiri fotbal Franta

Ramos a marcat primul sau gol in Ligue I, in victoria celor de la PSG cu Reims, scor 4-0. Nice este pe val si a mai castigat un meci, 2-0 la Metz, iar Marseille s-a impus cu acelasi scor la Lens. Bordeaux – Strasbourg a fost un meci nebun, 4-3 pentru gazde, pentru ca St. Etienne sa se afunde si mai rau, 0-1 la Lyon. Nantes a castigat cu Lorient, scor 4-2, Clermont s-a impus cu Rennes, 2-1, in timp ce Brest a batut-o pe Lille, scor 2-0.

Monaco a inscris de doua ori la Montpellier, dar a pierdut in prelungirile partide, scor 2-3. Tot un esec a suferi si Troyes, 1-2 pe terenul celor de la Angers.

Stiri fotbal Germania

Nu mai putin de 20 de suturi pe poarta adversa a inregistrat Bayern Munchen in deplasarea de la Hertha Berlin. Bavarezii s-au impus cu 4-1 si continua sa aiba un avantaj semnificativ in fruntea Bundesligii. Dortmund a castigat la Hoffenheim, scor 3-2, dar Haaland a iesit accidentat, iar RB Leipzig revine in top 6, ca urmare a succesului cu Wolfsburg, scor 2-0.

Leverkusen a facut instructie cu Augsburg, 5-1, desi Schick n-a marcat, iar Union Berlin a iesit invingatoare din deplasarea de la Monchengladbach, scor 2-1. Surprinzator, Frankfurt a pierdut, acasa, cu Bielefeld, scor 0-2. Furth a inregistrat doar cea de-a doua victorie a stagiunii, 2-1 cu Mainz, pentru ca Stuttgart sa ramana in zona periculoasa a clasamentului, dupa 0-2 cu Freiburg. Bochum si Koln si-au impartit punctele, scor 2-2.

Stiri fotbal Italia

„Derby-ul” dintre AC Milan si Juventus a adus aminte de fotbalul italian de acum 15-20 de ani. Un 0-0 fara prea multe ocazii si cu un ritm lent. Inter a castigat greu cu Venezia, 2-1, gratie golului marcat de Dzeko, in timp ce Napoli a urcat pe pozitia secunda, ca urmare a victoriei cu Salernitana, scor 4-1. Atalanta, fara noua jucatori de atac, a scos un punct la Roma, cu Lazio, 0-0.

AS Roma s-a impus la Empoli, 4-2, dupa ce a avut 4-0 in minutul 37, iar Spezia a inregistrat al treilea succes la rand, 1-0 cu Sampdoria. Fara Vlahovic si cu un om in minus din minutul 65, Fiorentina a scos o remiza la Cagliari, intr-o partida cu doua penalty-uri ratate, cate unul de fiecare parte. Verona – Bologna s-a incheiat cu victoria gazdelor, 2-1, in timp ce Genoa si Udinese s-au multumit fiecare cu cate un punct intr-un 0-0 destul de plictisitor. Torino si Sassuolo au terminat si ele la egalitate, 1-1.

Stiri tenis

Simona Halep a fost eliminata in optimile de finala de la Australian Open de catre Alize Cornet, scor 4-6, 6-3, 4-6. Romanca a acuzat o stare de rau in timpul partidei, una desfasurata la o temperatura de peste 30 de grade. Cornet a obtinut cea de-a patra victorie in cinci intalniri cu Halep. Cota pentru un succes al frantuzoaicei era de 6.00 la Betano. Tot dupa trei seturi si o noua batalie intensa a fost scoasa din competitie si Sorana Cirstea, 7-5, 3-6, 3-6 cu Swiatek, fosta castigatoare de turneu de Grand Slam. Kanepi, Collins, Krejcikova, Barty, Pegula si Keys sunt celelalte tenismene calificate in sferturile de finala.

Pe tabloul masculin, Zverev a fost eliminat cu 3-0 la seturi de Shapovalov, care il va intalni pe Nadal in sferturile de finala. Tsitsipas a avut nevoie de cinci seturi pentru a trece de Fritz, in timp ce Medvedev l-a invins cu 3-1 la seturi pe Cressy. Monfils, Berrettini, Auger-Aliassime si Sinner sunt si ei calificari in sferturile de finala ale competitiei.

Stiri baschet

Continua aruncarile proaste pentru Curry, are are un procentaj al aruncarilor din actiune mai slab in acest sezon chiar si decat Westbrook. Cu toate ca Steph a fost 1/13 de la 3p, Warriors au castigat ultima partida, 94-92 cu Utah Jazz. Embiid este omul momentului in NBA, cu cel putin 31 de puncte marcate in 14 dintre ultimele 15 meciuri, in timp ce Jokic a devenit primul om al celor de la Denver Nuggets cu triple-double in patru partide consecutive. Nu uitati ca va oferim aproape in fiecare seara cota 2 din NBA.

In Euroliga, Milano a castigat pe terenul celor de la CSKA Moscova, 67-57, Real Madrid s-a impus la Alba Berlin, 89-74, iar Barcelona, fara Mirotic, a pierdut la Unics Kazan, 64-70. Zalgiris a cedat si la Fenerbahce, 67-73, si a ajuns la 15 infrangeri in 18 partide.