Clauza de publicitate

Acest site primeste compensatii pentru produsele sau serviciile pe care le obtii prin link-urile afisate.

Italia si Spania si-au respectat statutul de favorite si s-au calificat in semifinalele EURO 2020

Italia si Spania au trecut cu brio de Belgia, respectiv Elvetia si au obtinut biletele pentru semifinalele EURO 2020. Cele doua se vor duela saptamana viitoare, cand italienii vor incerca sa se revanseze dupa finala pierduta in 2012.

spania

Italia – Spania, prima semifinala de la EURO 2020

Calificare cu emotii pentru spanioli

Spania a fost prima semifinalista de la EURO 2020, dar nu a fost deloc usor pentru selectionata antrenata de Luis Enrique. Dupa 120 de minute de fotbal la nivel inalt, noua penalty-uri executare, „Furia Roja”s-a impus cu 2-1.

Mikel Oyarzabal a executat penalty-ul decisiv pentru spanioli, asta dupa ce a fost introdus pe teren in minutul 91, in locul lui Feran Torres. A fost 1-1 dupa expirarea timpului regulamentar, insa in ultimele 13 minute, Elvetia a jucat cu un om mai putin.

In urma succesului, Spania a mai facut un pas spre castigarea unui alt astfel de trofeu. In 2008 si 2012 ea a fost incoronata regina Europei.

Italia a fost prea buna pentru Belgia

Dupa disputarea meciurilor din faza grupelor a devenit una dintre echipele favorite la castigarea trofeului, respectandu-si acest statut si in duelul de foc contra Belgiei. A fost pentru prima data cand selectionata Italiei a primit gol in timpul regulamentar, la EURO 2020.

A fost 2-1 inca de la pauza meciului, atunci cand Barella si Lorenzo Insigne au inscris pentru Italia. In schimb, Romelu Lukaku a punctat in prelungirilei primei reprize si parea ca relanseaza jocul. In cea de-a doua repriza din nou apararea a jucat un rol exponential, iar Roberto Mancini a inchis bine culoarele, drept pentru care belgienii nu au mai tras sut pe poarta. Astfel, Italia este la doi pasi de castigarea celui de-al doilea Campionat European din istorie.

Din nefericire pentru italieni, acestia l-au pierdut pe unul dintre cei mai constanti jucatori de la acest turneu. Leonardo Spinnazola s-a accidentat si conform ultimelor vesti urmeaza sa stea pe tusa cel putin jumatate de an.

Italia – Spania este prima semifinala de la EURO 2020. Meciul se va disputa pe 6 iulie, la Londra, pe „Wembley Stadium”.