Clauza de publicitate

Acest site primeste compensatii pentru produsele sau serviciile pe care le obtii prin link-urile afisate.

Italia invinge Spania si se califica in finala EURO 2020

Italia si Spania ne-au oferit unul dintre cele mai echilibrate meciuri din fazele finale ale Euro 2020, insa Donnarumma a purtat noroc Italiei, pe care a dus-o in finala dupa executarea loviturilor de la 11 m.

italia

Italia s-a calificat in finala EURO 2020

Italia – Spania a fost un meci pe care iubitorii fotbalului au avut ocazia sa il urmareasca in ultimele trei editii ale Campionatului European. La turneul acesta Italia a reusit pentru a doua oara consecutiv sa elimine Spania, totul dupa ce s-a impus cu 2-1 (4-2 la penaly-uri). A fost 1-1 dupa 90 de minute, iar in prelungiri nu s-a mai inscris.

Scorul la finalul primelor 90 de minute a fost 1-1, dupa ce Chiesa a deschis scorul pentru Italia, in minutul 60. Cu zece minute inainte de expirarea timpului regulamentar, Alvaro Morata a fost la locul potrivit dupa ce Dani Olmo l-a servit excelent si scorul a fost 1-1. Acelasi scor a continuat sa ramana si dupa expirarea celor doua reprize de prelungire.

Per total, Spania a dominat partida, aceasta a avut 65% posesia, cat si de doua ori mai multe ocazii de gol. 6-1 a fost raportul cornerelor, in favoarea ibericilor. Mai mult, Alvaro Morata a devenit primul jucator spaniol care reuseste cel putin trei goluri la doua Campionate Europene consecutive.

Spania, al treilea joc consecutiv cu extra-time

Dupa calificarea Spaniei in fazele superioare ale EURO 2020 lucrurile s-au precipitat, iar nationala antrenata de Luis Enrique a fost nevoita sa traiasca cu emotii fiecare dintre cele trei meciuri. Astfel, “La Roja” a fost nevoita sa treaca cu 5-3 de Croatia, dar dupa 3-3 la finalul timpului regulamentar.

In optimile de finala, Spania a eliminat Elvetia dar tot dupa executarea penalty-urilor, in care Unai Simon a iesit in relief. De data aceasta Italia a fost capat de linie pentru iberici, totul dupa ce Alvaro Morata si Dani Olmo au ratat pentru tripla castigatoare de EURO.  Singurul jucator italian care nu a transformat o lovitura de la punctul cu var este Manuel Locatelli.

Astfel, Italia este prima finalista a turneului, iar in finala o asteapta pe invingatoarea meciului dintre Anglia si Danemarca. Ultimul act are loc duminica 11 iulie 2021, la Londra.