Clauza de publicitate

Acest site primeste compensatii pentru produsele sau serviciile pe care le obtii prin link-urile afisate.

Italia, Rusia si Tara Galilor, invingatoare in in a 6-a zi de EURO 2020

Miercuri, 16 iunie a inceput cea de-a doua etapa din cadrul EURO 2020 si tot atunci a fost ziua in care Tara Galilor, Rusia si Italia si-au trecut in cont o victorie sau chiar doua, dupa caz.

italia

Italia, prima echipa calificata matematic in optimile EURO 2020

Italia a invins fara drept de apel Elvetia

Selectionata Italiei a devenit prima echipa de la EURO 2020 matematic calificata in optimile de finala. Ea a reusit pentru a doua oara consecutiv sa castige cu 3-0 in Grupa A si astfel, este prima, cu 6 puncte si golaveraj 6-0. Elvetia a fost echipa pe care a reusit sa o invinge in cea de-a doua etapa, in care Locatelli a inscris o “dubla”, iar Ciro Immobile a inchis tabela.

Totodata, Ciro Immobile devine primul jucator care inscrie in doua meciuri diferite la EURO 2020. Atacantul lui Lazio Roma a reusit sa puncteze si in meciul cu Turcia, in care a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren.

Rusia castiga cu un gol in prelungirile primei reprize

Finlanda – Rusia a fost meciul care a deschis etapa cu numarul II de la Campionatul European 2020. Rusia a fost echipa care a insistat mai mult, iar singurul gol al meciului a venit in prelungirile primei reprize. A fost si meciul in care s-au acordat cele mai multe minute de prelungire in prima repriza, 6.

Miranchuk a reusit sa trimita mingea in poarta aparata de Hradecky si astfel Rusia si Finlanda vor juca cu calificarea pe masa in ultima etapa, deoarece ambele au cate trei puncte si urmeaza sa intalneasca Belgia, respectiv Danemarca.

Gareth Bale, cel mai bun om al Tarii Galilor

Unul dintre cei mai buni jucatori pe care Tara Galilor ii are la dispozitie la acest turneu final, Gareth Bale a iesit in relief si a fost cel mai bun om de pe teren in meciul pe care echipa sa l-a castigat cu 2-0 in compania Turciei. El a past decisiv pentru golul lui Aaron Ramsey, a ratat un penalty si apoi a fost din nou pasator decisiv pentru golul din minutul 90+5 al lui Connor Roberts (Swansea).

Datorita victoriei, Tara Galilor a urcat pe locul al doilea, fiind neinvinsa, iar in ultima etapa a  Grupei A urmeaza sa intalneasca Italia, singura echipa matematic calificata. Totodata, Turcia a devenit prima echipa de la EURO 2020 care sufera doua infrangeri consecutive si care nu inscrie.