Clauza de publicitate

Acest site primeste compensatii pentru produsele sau serviciile pe care le obtii prin link-urile afisate.

Franța s-a calificat în finala Campionatului Mondial 2022

Campioana mondială en-titre a câștigat cu scorul de 2-0 meciul cu Maroc și astfel s-a calificat în finala CM 2022.

Franța a trecut cu scorul de 2 la 0 de naționala Marocului și drept urmare va juca finala mare contra Argentinei. Europenii au dominat meciul din semifinală și au deschis scorul încă din minutul 5, atunci când Theo Hernandez a trimis mingea în plasă. Scorul a rămas 1-0 până în minutul 79, atunci când rezerva Kolo Muani a înscris la doar un minut după ce a fost introdus în teren, în locul lui Ousmane Dembele.

Echipa Franței în meciul cu Maroc (4-1-2-3): Lloris – Kounde, Varane, Konate, Theo Hernandez – Tchouameni, Fofana – Griezmann – Dembele, Giroud, Mbappe

Didier Deschmaps a efectuat două schimbări: Thuram l-a înlocuit pe Giroud și Kolo Muani l-a schimbat pe Ousmane Dembele.

Franța, foarte aproape de al treilea trofeu

Dublă câștigătoare de Cupă Mondială, Franța a mai ridicat trofeul în 1998 (3-0 cu Brazilia) și în 2018 (4-2 cu Croația). Acum are ocazia să cucerească al treilea trofeu și al doilea consecutiv, dar pentru asta trebuie să-i învingă pe Leo Messi & Co.

Meciul Argentina – Franța, finala CM 2022 se va juca pe 18 decembrie, pe Lusail Iconic Stadium. Partida este transmisă și la televizor, pe TVR 1, dar și prin intermediul funcției de live streaming a operatorilor de pariuri sportive de top.