Clauza de publicitate

Acest site primeste compensatii pentru produsele sau serviciile pe care le obtii prin link-urile afisate.

Anglia invinge Germania si ramane fara gol primit la EURO 2020

Selectionata de fotbal a Angliei a reusit sa dispuna cu 2-0 de Germania, in cadrul optimilor de finala de la EURO 2020. In celalalt meci al zilei, Ucraina a trecut cu 2-1 de Suedia.

anglia

Anglia si Ucraina sunt ultimele doua echipe calificate in sferturile EURO 2020

Marti, 29 iunie, Anglia si Ucraina au reusit sa obtina biletele pentru sferturile de finala EURO 2020. Cele doua urmeaza sa se infrunte in meci direct, intr-un duel programat la finalul saptamanii.

Primul EURO din istorie este tot mai aproape de Anglia

Anglia era una dintre echipele care in faza grupelor nu a primit gol si a reusit din nou sa impresioneze, fiind singura echipa care pana in sferturile de finala nu a luat gol. Asta pentru ca marti, 29 iunie, de la ora 19:00, a invins-o cu 2-0 pe Germania.  Golurile Angliei au fost inscrise de Raheem Sterling si Harry Kane, ambele in cea de-a doua repriza.

Mai tehnica decat Germania, selectionata lui Gareth Southgate a reusit sa aiba procentaj 60% la driblinguri, fata de 20% cat a avut echipa adversa. Asta si pentru ca jucatorii englezi au incercat mai mult, Harry Maguire avand parte de unul dintre cele mai bune meciuri din ultimul an si drept urmare, fundasul lui Manchester United a fost ales omul meciului.

Andriy Shevchenko scrie istorie pentru Ucraina

Dupa ce ani de-a randul a jucat un rol exponential ca jucator al Ucrainei si ale celor mai galonate cluburi de fotbal din lume, Andriy Shevcenko s-a afirmat acum si prin rolul de selectioner. In varsta de 44 de ani, fostul atacant al celor de la AC Milan, Chelsea, sau Dinamo Kiev a dus Ucraina la un alt nivel si este pentru prima oara in istoria tarii cand se califica in sferturile de finala.

Ucraina a intalnit Suedia in ultimul meci al optimilor de finala, echipa pe care a reusit sa o invinga cu scorul de 2-1. A fost 1-1 dupa expirarea timpului regulamentar, insa lovitura de gratie a dat-o in minutul 120, atunci cand Oleksandr Zincheko l-a servit excelent pe Artem Dobyk si acesta din urma a adus victoria. Practic, la primele sale 15 minute la EURO 2020, jucatorul lui FC Midtjylland a inscris golul calificarii in sferturile EURO 2020.

Anglia – Ucraina se joaca sambata, 3 iulie 2021, ora 22:00, la Roma, pe Stadio Olimpico.