Levante - Alaves. Oaspetii n-au pierdut in ultimele 5 meciuri

Duminica seara, de la ora 19:30, pe "Estadi Ciutat de València", avem duelul Levante - Alaves, din LaLiga. Oaspetii au un inceput foarte bun de stagiune si n-ar trebui sa ne surprinda daca vor pleca macar cu un punct de la Valencia.
levante alaves

Levante parca n-a fost pe teren acum doua etape, cu Sevilla, pe teren propriu, duel pierdut cu 2-6. Sigur, faptul ca Morales a ratat un penalty la 2-1 pentru oaspeti a contat destul de mult, insa clubul din Valencia a fost praf din punct de vedere defensiv. Si nu s-a regasit nici la mijlocul saptamanii, cedand, in deplasare, cu Valladolid, scor 1-2. Astfel, dupa o victorie in primul meci al sezonului, Levante a ajuns sa mai ia un singur punct in urmatoarele 5 partide.

Defensiva, desi nu cea mai slaba din LaLiga, este clar punctul slab. Si-n meciul de la Betis, singurul in care Levante n-a incasat gol, apararea a stat ca pe ghimpi, tremurand la fiecare atac al gazdelor. Vukcevic este suspendat, in timp ce Andujar este accidentat.

Echipa probabila: Oier – Lopez, Postigo, Chema, Luna – Morales, Bardhi, Campana, Jason – Mayoral, Marti

Alaves este surpriza placuta a acestui start de sezon, aflandu-se pe locul 5 in campionat, cu 11 puncte stranse in 6 runde, golaveraj 9-6. Dupa infrangerea din prima etapa, 0-3 la Barcelona, Alaves a continuat cu trei victorii si doua remize. In ultima runda, a terminat la egalitate duelul cu Getafe, de acasa, scor 1-1. Calleri, in minutele de prelungire, a fost cel care a adus egalarea pentru gazde. Ibai Gomez a ratat un penalty in minutul 41, la scorul de 0-0.

Rodrigo Ely, Twumasi si Marin sunt accidentati, dar nu are o asa mare importanta. Abelardo deja si-a format un prim 11 si cam merge pe el, indiferent de adversar si de conditii, rar aplicand sistemul rotatiei.

Echipa probabila: Pacheco – Aguirregabiria, Laguardia, Navarro, Duarte – Ibai Gomez, Brasanac, Wakaso, Jony – Sobrino, Calleri

Alaves are cel mai bun start de stagiune in prima liga, asa ca oaspetii trebuie urmariti in aceasta disputa. Si nu doar in acest meci, deoarece in runda viitoare vor juca impotriva lui Real Madrid. Insa baietii lui Abelardo sunt deocamdata concentrati la deplasarea de la Levante, cu trupa gazda fiind intr-o criza defensiva. In precedenta deplasare, la Vallecano, Alaves a marcat cinci goluri. Ma astept sa marcheze si acum, poate nu la fel de mult, dar suficient cat sa plece neinvinsa de pe „Estadi Ciutat de València”.