Boca Juniors - River Plate. Un duel ce nu are cum sa fie linistit

Campionatul Argentiniei programeaza duminica seara, de la ora 23:45, pe "Estadio Alberto J. Armando", "derby-ul" Boca Juniors - River Plate. La cate cartonase sa ne asteptam?
river plate

Boca Juniors a castigat Superliga in stagiunea precedenta, cu un avans de doua puncte fata de urmatoarea clasata. Si-n sezonul actual Boca joaca un fotbal eficient, fiind pe 3 dupa 5 runde, cu 10 puncte stranse, golaveraj 5-2. Singurele goluri incasate au venit in infrangerea de la Estudiantes, scor 0-2.

Baietii lui Guillermo Schelotto au evoluat saptamana asta in sferturile de finala ale Copei Libertadores si au castigat prima mansa contra brazilienilor de la Cruzeiro, scor 2-0. Zarate, fost jucator la West Ham, si Pablo Perez au punctat pentru gazde.

River Plate n-a mai pierdut de la sfarsitul lui februarie, indiferent de competitie, dar cu toate astea, campionatul l-a terminat abia pe locul 8, calificandu-se doar pentru Copa Sudamericana. Iar in clasamentul actualei editii, se afla abia pe pozitia a 12-a, cu 7 puncte stranse in cinci meciuri, golaveraj 5-2. Asta pentru ca au fost 4 remize in 5 dispute.

Si elevii lui Marcelo Gallardo au jucat in sferturile de finala ale Copei Libertadores, scotand un egal, 0-0, in deplasarea de la Indenpediente. Sunt 5 rezultate de 0-0 in ultimele 10 meciuri jucate de River Plate.

In conditiile in care oricum cele doua echipe au defensive bune, faptul ca au jucat in Copa Libertadores acum 3 zile nu ne ajuta sa vedem multe goluri. Dar un Boca – River poate sa fie spectaculos si fara prea multe reusite, deoarece ritmul si intensitatea sunt mereu la capacitate maxima. In meciul de campionat din sezonul trecut, s-au acordat 10 cartonase galbene si 2 rosii. Indiferent de momentul in care se joaca acest „derby”, tensiunea va exista. Mai ales acum, cu toata oboseala acumulata de meciuri grele intr-o perioada scurta.