Wang - Buzarnescu. Miki are o dorinta incredibila sa ajunga macar in semifinale

Vineri, de la ora 16:30, avem partida Wang - Buzarnescu, din sferturile de finala de la Bucuresti. Asiatica a fost destul de solida la acest turneu, desi n-as fi crezut ca poate practica un astfel de joc pe zgura.

Wang s-a strecurat aproape fara sa observam in prima suta mondiala, fiind pe pozitia a 84-a. A castigat un singur meci in ultimele doua luni si are doar trei ITF-uri castigate in cariera. Deci cum a facut acest lucru?

La Miami a ajuns in optimile de finala, pornind din calificari, si chiar i-a luat un set lui Kerber. Pe acest fond de incredere, a facut si o finala la challengerul de la Zhengzhou (CHI). In runda inaugurala, a trecut de Bulgaru, beneficiara unui wildcard, scor 6-1, 6-3, iar in „optimi” de Parmentier (FRA), scor 7-6, 3-0, moment in care frantuzoaica s-a retras.

Buzarnescu a bifat, la inceputul anului, prima ei finala de turneu WTA, la Hobart (AUS). Asta dupa ce, in stagiunea precedenta, a castigat 6 titluri ITF si a ajuns in primul sfert de finala WTA.

Dupa ultimul act din Australia, a mai facut o semifinala la ITF-ul de la Midland (SUA), dar si finala la Praga sau semifinala la Strasbourg (FRA). A fost impresionanta si pe iarba, cu sferturi de finala la Nottingham (GBR) si Eastbourne (GBR) sau semifinala la Birmingham (GBR). La Wimbledon, s-a oprit in turul III. In runda inaugurala, a trecut fara emotii de Kovinic (MNE), scor 6-2, 6-4, pentru ca-n turul doi sa munceasca putin pentru a o invinge pe Zidansek (SLO), scor 6-3, 7-5.

Wang s-a chinuit pe serviciul lui Parmentier, pana la 6-5, cand a avut prima sansa de break. Insa astiatica a fost si ea eficienta la acest capitol (in fara primelor 2 game-uri de serviciu). A alergat foarte mult si a lovit decisiv atunci cand a avut timp si spatiu. Mihaela a avut ceva emotii in turul anterior, mai ales in cel de-al doilea set, cand Zidansek a avut 4-1 sau 5-4 cu serviciul. S-a vazut oboseala acumulata de romanca in acest sezon, insa bucuria de-a juca in fata romanilor a condus-o in cele din urma spre victorie. Nu ma astept la un meci scurt, tinand cont de faptul ca ambele au servit, in general, bine. Buzarnescu este jucatoare cu un arsenal de lovituri mai variat, insa Wang ne-a surprins putin cu jocul ei pe zgura. Poate sa puna probleme.