Thiem - A Zverev. Neamtul nu ne-a impresionat asa cum credeam

Marti, de la ora 15:00, avem partida Thiem - A Zverev, in sferturile de finala de la Roland Garros. Este un duel ce se anunta frumos, iar asteptarile noastre sunt destul de mari.

Thiem este un jucator austriac in varsta de 24 de ani, ce face parte din noua generatie. Are zece titluri in cariera si ocupa locul 8 in clasamentul ATP.

Dupa semifinala de la Doha si „optimea” de la Melbourne, a venit primul titlu din 2018, la Buenos Aires. La Acapulco, a parasit competita in „sferturi”, in timp ce la Monte Carlo a repetat performanta. Cel de-al doilea trofeu de anul acesta a venit la Lyon, chiar inainte de Roland Garros. In primul tur la French Open, l-a invins pe Ivashka (BLR), scor 6-2, 6-4, 6-1. Apoi, a cedat de fiecare data cate un set – 6-2, 2-6, 6-4, 6-4 cu Tsitsipas (GRE), 6-3, 6-7, 6-3, 6-2 cu Berrettini (ITA) si 6-2, 6-0, 5-7, 6-4 cu Nishikori (JPN).

A Zverev are la doar 21 de ani deja opt titluri ATP in palmares si se afla pe locul 3 in clasamentul baietilor. Cinci dintre trofee au venit chiar anul trecut, la Montpellier (FRA), Munchen (GER), Roma (ITA), Washington (SUA) si Montreal (CAN).

A avut o serie fabuloasa de 13 victorii, timp in care a pus mana si pe doua trofee, la Munich si Madrid. La Roma, a facut finala, la fel ca la Miami. Un alt rezultat foarte bun este si semifinala de la Monte Carlo. Nu m-a impresionat pana acum, dar a ajuns in optimile de finala dupa victorii cu Berankis (LTU), scor 6-1, 6-1, 6-2, cu Lajovic (SRB), scor 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-1, cu Dzumhur (BIH), scor 6-2, 3-6, 4-6, 7-6, 7-5, si cu Khachanov (RUS), scor 4-6, 7-6, 2-6, 6-3, 6-3.

In ultimele trei meciuri, Alexander a revenit de fiecare data de la 1-2 la seturi. A facut multe erori nefortate, dar mereu a avut capacitatea de a se concentra atunci cand momentul jocului o cerea. Am avut insa si impresia ca adversarii lui n-au stiut sa profite atunci cand neamtul nu se regasea pe teren. Thiem a aratat foarte bine cu Nishikori, dar are si el clipe de relaxare, cum au fost cele din setul 3. H2H este 4-2 pentru Dominic, insa Zverev a castigat ultima disputa pe zgura, anul acesta, la Madrid, scor 6-4, 6-4. Pe o zgura mai rapida decat la Roland Garros, Alexander n-a avut de aparat nicio minge de break. Scenariu ce pare imposibil acum, daca ne luam dupa cum a decurs turneul pentru cei doi. Dar Zverev are o capacitate incredibila de regenerare din timpul meciurilor, asa ca mi-e imposibil sa cred ca va lua bataie cu 3-0. Cum nici Thiem nu are cum sa incaseze acelasi scor, urmatorul pronostic pare sa aiba mari sanse de reusita.