Sugita - Kudla. Japonezul este favorit

Vineri, de la ora 13:00, in sferturile de finala de la Halle (GER), avem partida Sugita - Kudla. Poate pare un meci neinteresant, insa ne poate aduce profit pe biletul zilei.
Sugita Kudla

Sugita este un japonez de 29 de ani care in stagiunea precedenta a cucerit primul titlu ATP din cariera, pe iarba de la Antalya (TUR). Acum, se afla pe locul 52 in clasamentul baietilor.

Debutul de stagiune n-a fost stralucit, cu doar un tur II la Australian Open. Cel mai bine s-a descurcat la Dubai, unde a ajuns in sferturile de finala. Dupa aceea, au urmat 10 infrangeri consecutive in circuit. Prima victorie a venit la S-Hertogenbosch (NED), dar a pierdut in urmatoarea runda cu Marius Copil. La Halle, in runda inaugurala, l-a batut pe Marterer (GER), scor 6-4, 5-7, 6-3, iar in turul doi l-a invins pe Thiem (AUT), scor 6-2, 7-5.

Kudla este locul 109 mondial, iar cea mai buna pozitie a fost ocupata in 2016, 53 ATP. Are ca suprafata favorita hard-ul, drept urmare rezultatele cele mai bune din cariera sunt chiar pe aceasta suprafata. Are 7 titluri Challenger si ITF castigate in cariera.

Ultimul trofeu a venit anul acesta, la Drummondville (CAN). Mai are si alte cateva rezultate bune, cum ar fi o semifinala la Dallas sau o finala la Le Gosier (Guadalupe). A jucat in calificari, trecand de Pella (ARG), scor 6-4, 6-3, si de Basilashvili (GEO), scor 6-2, 6-4. In primul tur, l-a invins pe Lacko (SVK), scor 6-4, 6-4, iar in runda a doua l-a eliminat, putin surprinzator, pe Tsitsipas (GRE), scor 6-3, 6-4.

Oarecum surprinzatoare victoria niponului in fata lui Thiem, dar iarba este suprafata preferata a lui Sugita. Iar acesta ne-a aratat si anul trecut ca este capabil sa se bata cu jucatori de top pe suprafata verde. Kudla nu este un astfel de tenismen, insa americanul se descurca pe iarba. Si are si el cel putin un succes interesant la acest turneu. Dar logic, cotele s-au inversat joi, iar japonezul este acum considerat favorit. Asa vom paria si noi.