Sharapova - Cirstea. Mentalul Soranei va fi decisiv in stabilirea invingatoarei

Vineri dimineata, nu inainte de ora 04:00, avem disputa Sharapova - Cirstea, din turul doi de la US Open. Un duel de gala pentru Sorana, insa sansele ei nu sunt atat de mici precum am crede.
sorana cirstea

Sharapova se afla in prezent pe locul 22 WTA. Sportiva de 31 de ani a jucat semifinala la Shenzhen (CHI), insa apoi au urmat niste rezultate mai putin fericite.

S-a regasit pe zgura, ajungand in sferturi de finala la Madrid si-n semifinale la Roma, dar si intr-un alt sfert de finala, la Roland Garros. Putin, mult? Depinde la ce ne raportam, deoarece nu avem cum sa mai vorbim de aceeasi Sharapova din trecut. MaSha de acum cativa ani n-ar fi fost scoasa de Diatchenko (RUS) in runda inaugurala de la Wimbledon. La Rogers Cup, a pierdut in fata lui Garcia, scor 3-6, 2-6, in „optimi”. In runda inaugurala, a depasit-o pe veterana Schnyder (SUI), scor 6-2, 7-6. Au fost destule emotii in setund secund, desi Sharapova a condus cu 5-1.

Cirstea se afla pe locul 51 in clasamentul WTA, cu un sezon inconstant din punct de vedere al jocului. Cele mai bune rezultate din 2018 sunt un sfert de finala la Nurnberg (GER) si „optimi” la Doha (QAT).

Pe iarba n-a facut mai nimic, inregistrand o singura victorie, in runda inaugurala la Wimbledon. La Bucuresti n-a jucat rau, dar a fost scoasa de Sevastova (LAT) in sferturile de finala. Desi a facut o partida foarte buna cu Venus Williams in turul doi la Rogers Cup, Soarana a iesit infranta de pe teren. La Cincinnati, a fost scoasa de Tomljanovic (AUS) in ultimul tur al calificarilor, scor 3-6, 2-6. A trecut de Riske (SUA), in primul tur, scor 6-3, 3-6, 7-5. A depasit un prag pshilogic foarte important, deoarece a avut de recuperat un break in set decisiv inca de la inceput, iar loviturile castigatoare au venit cand americanca servea pentru set. Au fost in cele din urma 4 game-uri la rand luate de Sorana.

Revenirea din meciul anterior s-ar putea sa cantareasca mult pentru psihicul Soranei. Personal, n-as fi crezut ca romanca noastra poate sa revina in meci dupa numeroasele erori nefortate de la sfarsitul setului secund si inceputul mansei decisive. Insa Cirstea poate sa ne uimeasca uneori din acest punct de vedere, al vointei si loviturilor fara niciun pic de trac. Sharapova avea in teorie un meci usor cu Schnyder, ceea ce-a si fost pana la 5-1 in setul secund. De acolo, lucrurile s-au complicat, pentru ca elvetianca si-a ridicat nivelul de joc la serviciu. Soarana si Maria s-au intalnit o singura data, in 2012, la Beijing, iar rusoaica a castigat in doua seturi, scor 6-2, 6-2. Evident, cum MaSha nu mai are forma de atunci, acest duel va fi mai echilibrat. Daca Cirstea reuseste sa puna des primul serviciu in teren, atunci chiar are o sansa buna sa produca surpriza.