S Williams - Ka Pliskova. Serviciul va fi un avantaj pentru ambele jucatoare

Marti noaptea, de la ora 02:00, avem disputa S Williams - Ka Pliskova, din sferturile de finala ale US Open. Doua jucatoare care servesc bine si lovesc puternic.

S Williams este pe locul 26 WTA, ca urmare a finalei de la Wimbledon. La 36 de ani, Serena a reusit o revenire la care nu se asteptau prea multi.

Dar prestatia lamentabila de la San Jose si mai apoi eliminarea din turul doi la Cincy au aratat o Serena care avea multe de reglat inainte de US Open. Iar primele trei victorii la Flushing Meadows au fost destul de clare – 6-4, 6-0 cu Linette (POL), 6-2, 6-2 cu Witthoeft (GER) si 6-2, 6-2 cu sora mai mare, Venus. In „optimi”, a muncit putin contra estoniencei Kapeni, scor 6-0, 4-6, 6-3.

Ka Pliskova se afla pe locul 8 in clasamentul fetelor. Cehoaica, in varsta de 26 de ani, are zece titluri cucerite in cariera, dintre care trei anul trecut, la Brisbane, Doha si Eastbourne.

A inceput 2018 cu semifinala la Brisbane si sfert de finala la Australian Open, dar pe urma n-au urmat cele mai dorite rezultate. La sfarsitul lunii aprilie, a pus mana pe trofeul de la Stuttgart (GER). Daca la Madrid a ajuns in semifinale, la Roma a iesit inca din primul tur, iar la Roland Garros n-a depasit turul III. Nici pe iarba lucrurile n-au mers senzational, cu sferturi de finala la Eastbourne si tur IV la Wimbledon. In primul tur, s-a chinuit cu Diyas (KAZ), scor 6-4, 7-6, dar urmatorul succes a fost mai facil, 6-2, 6-3 cu Bogdan. In runda a III-a, a invins-o pe Kenin (SUA), scor 6-4, 7-6, iar in optimile de finala a batut-o pe Barty (AUS), scor 6-4, 6-4.

Cu australianca Barty, Pliskova a salvat opt mingi de break ale adversarei, avand procentaj de 100% la game-urile castigate pe propriul serviciu. Chiar daca n-a obtinut cele mai lejere victorii pana acum, trebuie remarcat faptul ca cehoaica a stiut mereu cum sa serveasca in momentele grele. In „optimi”, Serena a inceput tare contra lui Kanepi, dar atunci cand loviturile puternice ale Kaiei au intrat si-n teren, Williams a avut probleme. Asta pentru ca rar americanca este pusa in pozitii defensive. In cele din urma a gasit solutiile in setul 3, dar n-a fost chiar usor. Iar acum va da tot peste o jucatoare care loveste tare. Pliskova nu este in forma carierei, insa sa nu uitam ca acum doua editii a invins-o pe Serena in semifinale, scor 6-2, 7-6. Cum cred ca cehoaica va face un meci bun, over-ul pare cea mai buna solutie.