Ostapenko - Kerber. Ajunge letona in inca o finala de Grand Slam?

Joi, de la ora 15:00, avem partida Ostapenko - Kerber, in semifinalele turneului de la Wimbledon. Amandoua au impresionat pana acum, insa nemtoaica are un arsenal mai complet.
Ostapenko Kerber

Ostapenko este o letona in varsta de 21 de ani, clasata pe locul 12 WTA, cu un titlu de Grand Slam in palmares, la Roland Garros 2017. Anul trecut si-a acontat si cel de-al doilea trofeu important al carierei, la Seul (KOR).

In 2018, a pierdut in primul tur la Shenzhen si Sydney, iar la Australian Open a fost scoasa in turul III. Singurul rezultat demn de o campioana a fost finala de la Miami (SUA). In runda inaugurala, a invins-o pe Dunne (GBR), scor 6-3, 7-6, pentru ca-n urmatoarele tururi sa castige tot in doua seturi, 6-1, 6-3 cu Flipkens (BEL), 6-0, 6-4 cu Diatchenko (RUS), 7-6, 6-0 cu Sasnovich (BLR) si 7-5, 6-4 cu Cibulkova (SVK).

Kerber se afla pe locul 10 in clasamentul WTA, desi in 2017 a avut doar semifinale la Dubai (EAU) si Tokyo sau sferturi de finala la Indian Wells.

A inceput chiar cu un titlu, la Sydney, si a continuat sirul victoriilor la Melbourne, unde s-a oprit in semifinale. A mai facut cateva sferturi de finala (inclusiv la Roland Garros), dar si o semifinala la Dubai. Tot in penultimul act a ajuns la primul turneu pe iarba, la Eastbourne (GBR). Pentru a ajunge in aceasta faza a competitiei, a trebuit sa le elimine pe Zvoraneva (RUS), scor 7-5, 6-3, pe Liu (SUA), scor 3-6, 6-2, 6-4, pe Osaka (JPN), scor 6-2, 6-4, pe Bencic (SUI), scor 6-3, 7-6, si pe Kasatkina (RUS), scor 6-3, 7-5.

Amandoua au fost foarte agresive la retur in sferturile de finala, Angi tinandu-o pe Kasatkina la 50% puncte castigate pe primul serviciu, in timp ce Ostapenko a avut 11 oportunitati de-a face break. Daca la letona ne asteptam la aceasta tactica, Kerber ne-a uimit putin cu loviturile sale de atac. Dar asa cum am mai zis, nemtoaica parea din primele 2-3 meciuri o serioasa candidata la castigarea titlului. Cele doua nu s-au mai intalnit pana acum, iar eu am sa decid sa merg pe jucatoarea mai cerebrala. Sigur, loviturile lui Ostapenko au functionat pana acum, insa sa ne uitam si la adversare. Niciuna nu a fost in stare sa se apere precum Kerber. Iar fiecare minge pe care nemtoaica o intoarce, inseamna o sansa in plus ca Jelena sa greseasca.