Nadal - Thiem. Vedem deznodamantul de la Monte Carlo sau de la Madrid?

Duminica, de la ora 16:00, avem finala masculina de la Roland Garros, Nadal - Thiem. Sunt cei mai in forma jucatori pe zgura, iar noi n-ar trebui sa vedem un ultim act scurt.

Nadal a urcat, din nou, pe prima pozitie in clasamentul mondial. Anul trecut, Rafa a cucerit titluri la Monte Carlo, Barcelona, Madrid, Roland Garros, US Open si Beijing, ajungand si-n finala de la Australian Open.

A inceput 2018 la Melbourne, unde a fost nevoit sa se retraga in „sferturi”, contra lui Cilic. A urmat o pauza pana la sezonul de zgura, pe care ibericul l-a luat cu „asalt”, prin trei titluri, la Monte Carlo, Barcelona si Roma. Singura sincopa a fost la Madrid, scos in sferturile de finala de Thiem (AUT). S-a chinuit putin cu Bolelli (ITA) in primul tur, scor 6-4, 6-3, 7-6, dar nu i-a acordat nicio sansa lui Pella (ARG) in runda secunda, scor 6-2, 6-1, 6-1. Tot trei seturi a jucat si-n urmatoarele doua partide, cu Gasquet (FRA), scor 6-3, 6-2, 6-2, si cu Marterer (GER), scor 6-3, 6-2, 7-6. In „sferturi”, cu „piticul” Schwartzman (ARG), a castigat in patru seturi, scor 4-6, 6-3, 6-2, 6-2, pentru ca-n semifinale sa-i fie destul de usor cu Del Potro (ARG), scor 6-4, 6-1, 6-2.

Thiem este un jucator austriac in varsta de 24 de ani, ce face parte din noua generatie. Are zece titluri in cariera si ocupa locul 8 in clasamentul ATP.

Dupa semifinala de la Doha si „optimea” de la Melbourne, a venit primul titlu din 2018, la Buenos Aires. La Acapulco, a parasit competita in „sferturi”, in timp ce la Monte Carlo a repetat performanta. Cel de-al doilea trofeu de anul acesta a venit la Lyon, chiar inainte de Roland Garros. In primul tur la French Open, l-a invins pe Ivashka (BLR), scor 6-2, 6-4, 6-1. Apoi, a cedat de fiecare data cate un set – 6-2, 2-6, 6-4, 6-4 cu Tsitsipas (GRE), 6-3, 6-7, 6-3, 6-2 cu Berrettini (ITA) si 6-2, 6-0, 5-7, 6-4 cu Nishikori (JPN). In sferturile de finala, l-a invins pe A Zverev (GER), scor 6-4, 6-2, 6-1, iar in penultimul act a trecut de surpriza Cecchinato (ITA), scor 7-5, 7-6, 6-1.

H2H este 6-3 pentru Rafa, iar anul acesta avem doua repere. Primul, ar fi meciul de la Monte Carlo, in care Nadal pur si simplu si-a demolat adversarul, iar ibericul a pierdut doar sase puncte pe propriul serviciu. Al doilea, doar trei saptamani mai tarziu, s-a petrecut la Madrid, unde Thiem a castigat in doua seturi. Spre deosebire de meciul din Principat, acum austriacul si-a procurat 12 oportunitati de-a face break. In principiu, vreau sa spun ca nu stii niciodata la ce sa te astepti intr-un asemenea duel – ambii tenismeni joaca lung, ataca unghiurile. Va conta si cat de departe il va impinge Thiem pe Nadal, deoarece o fi impecabil ibericul in aparare, dar daca nu poate sa-si faca punctul, atunci ai categoric mai multe sanse sa te impui. Amandoi au avut momente de slabiciune, Rafa mai ales pe inceputuri de partide, insa este finala pe care o anticipam si pe care o meritam. Anul trecut, la French Open, in semifinale, Nadal il invingea pe Thiem cu 3-0. Nu cred ca va fi cazul si-n 2018.