Nadal - Schwartzman. Cine-i va lua primul set lui Rafa?

Miercuri, de la ora 16:30, avem disputa Nadal - Schwartzman, din sferturile de finala de la Roland Garros. Ibericul joaca de parca ii este imposibil sa piarda set. Reuseste sud-americanul macar o mini-surpriza?
Schwartzman

Nadal a urcat, din nou, pe prima pozitie in clasamentul mondial. Anul trecut, Rafa a cucerit titluri la Monte Carlo, Barcelona, Madrid, Roland Garros, US Open si Beijing, ajungand si-n finala de la Australian Open.

A inceput 2018 la Melbourne, unde a fost nevoit sa se retraga in „sferturi”, contra lui Cilic. A urmat o pauza pana la sezonul de zgura, pe care ibericul l-a luat cu „asalt”, prin trei titluri, la Monte Carlo, Barcelona si Roma. Singura sincopa a fost la Madrid, scos in sferturile de finala de Thiem (AUT). S-a chinuit putin cu Bolelli (ITA) in primul tur, scor 6-4, 6-3, 7-6, dar nu i-a acordat nicio sansa lui Pella (ARG) in runda secunda, scor 6-2, 6-1, 6-1. Tot trei seturi a jucat si-n urmatoarele doua partide, cu Gasquet (FRA), scor 6-3, 6-2, 6-2, si cu Marterer (GER), scor 6-3, 6-2, 7-6.

Schwartzman este un argentinian in varsta de 25 de ani clasat pe locul 12 mondial. In 2017, are „sfert” la US Open, semifinale la Istanbul (TUR) si Tokyo (JPN) sau finala la Antwerp (BEL).

Eliminat in primul tur atat la Brisbane, cat si la Sydney, sud-americanul a reusit totusi „optimi” la Melbourne. Sferturile de finala de la Buenos Aires au fost mai degraba o dezamagire, dar Diego a pus mana pe titlul de la Rio. Daca in primele trei confruntari de la Paris n-a pierdut set, 6-1, 6-3, 6-1 cu Hemery (FRA), 6-1, 6-3, 6-1 cu Pavlasek (CZE) si 7-5, 6-3, 6-3 cu Borna Coric (CRO), in „optimi” a avut o revenire de senzatie cu Anderson (RSA), scor 1-6, 2-6, 7-5, 7-6, 6-2.

Sud-africanul a servit pentru meci atat in setul 3, cat si-n mansa 4, insa argentinianul n-a renuntat pentru nicio clipa la lupta. A alergat pe tot terenul si, dupa ce Anderson a facut peste 20 de erori nefortate in setul 3, i-a transmis o stare de neliniste oponentului sau. Nadal a inceput ezitant duelul cu Marterer, dar s-a ridicat rapid la nivelul asteptarilor. H2H este 5-0 pentru iberic, logic, insa cele doua confruntari din 2018 au fost echilibrate. La Melbourne, Schwartzman i-a luat set, in timp ce la Madrid a cedat cu 3-6, 4-6, intr-un meci pe care, pe alocuri, Diego a parut capabil sa-l castige. Din 2015 nu a mai pierdut Rafa set la Roland Garros si pare destul de greu sa cedeze in fata lui Schwartzman, insa argentinianul nu trebuie ignorat. Poate sa tina aproape.