Nadal - Del Potro. Al doilea adversar din Argentina la rand pentru Rafa

Vineri, de la ora 16:30, avem partida Nadal - Del Potro, a doua semifinala de la Roland Garros. Daca argentinianul poate sa-i tina piept lui Rafa pe suprafetele rapide, ramane de vazut cum va juca pe zgura.

Nadal a urcat, din nou, pe prima pozitie in clasamentul mondial. Anul trecut, Rafa a cucerit titluri la Monte Carlo, Barcelona, Madrid, Roland Garros, US Open si Beijing, ajungand si-n finala de la Australian Open.

A inceput 2018 la Melbourne, unde a fost nevoit sa se retraga in „sferturi”, contra lui Cilic. A urmat o pauza pana la sezonul de zgura, pe care ibericul l-a luat cu „asalt”, prin trei titluri, la Monte Carlo, Barcelona si Roma. Singura sincopa a fost la Madrid, scos in sferturile de finala de Thiem (AUT). S-a chinuit putin cu Bolelli (ITA) in primul tur, scor 6-4, 6-3, 7-6, dar nu i-a acordat nicio sansa lui Pella (ARG) in runda secunda, scor 6-2, 6-1, 6-1. Tot trei seturi a jucat si-n urmatoarele doua partide, cu Gasquet (FRA), scor 6-3, 6-2, 6-2, si cu Marterer (GER), scor 6-3, 6-2, 7-6. In „sferturi”, cu „piticul” Schwartzman (ARG), a castigat in patru seturi, scor 4-6, 6-3, 6-2, 6-2.

Del Potro se afla pe locul 6 ATP, dupa un an aproape de vis pentru argentinian. In stagiunea precedenta, are un titlu la Stockholm (SWE), finala la Basel (SUI), plus semifinale la US Open, Delray Beach (SUA) si Shanghai (CHI).

Cu penultim act la Auckland, argentinianul de 29 de ani a intrat concentrat si-n stagiunea 2018. A avut o perioada senzationala in luna martie, cand a luat titlurile la Acapulco si Indian Wells, iar la Miami a jucat in semifinale. Totusi, oboseala s-a simtit pe zgura, unde sud-americanul a fost nevoit sa abandoneze la Roma, in „optimi”. Dar Delpo s-a simtit excelent pe suprafata de la French Open – 1-6, 6-1, 6-2, 6-4 cu Mahut (FRA), 6-4, 6-3, 6-2 cu Benneteau (FRA), 7-5, 6-4, 6-1 cu Ramos (SPA), 6-4, 6-4, 6-4 cu Isner (SUA) si 7-6, 5-7, 6-3, 7-5 contra lui Cilic (CRO).

Ca si-n disputa cu Bolelli, Rafa a fost din nou ajutat de intreruperea cauzata de ploaie. Condus cu set si 2-3 de Schwartzman, ibericul a revenit pe teren un alt om, mult mai agresiv. Daca inainte argentinianul facea totul, loviturile castigatoare si erorile, pe urma sud-americanul a ramas doar cu greselile nefortate. Tot de o intoarcere spectaculoasa a avut parte si Del Potro. Juan Martin a castigat cinci game-uri la rand in setul 3 cu Cilic, pentru a intoarce scorul de la 1-3. A fost evident momentul psihologic al partidei, peste care Marin n-a putut trece. H2H este 9-5 pentru Nadal, dar spaniolul a castigat ambele dispute de pe zgura, inclusiv una la Roland Garros, in 2007, in minimum de seturi. Rafa a inceput greoi si cu Marterer, nu numai cu Schwartzman, asa ca este interesant de vazut daca multiplul campion de la Roland Garros va pastra traditia. Cred ca se va incalzi mai greu, iar serviciul lui Del Potro va functiona in primele game-uri.