Muguruza - Sharapova. Meci de cinci stele in "sferturi" la French Open

Miercuri, de la ora 15:00, avem partida Muguruza - Sharapova, din sferturile de finala de la Roland Garros. In "optimi, in total, cele doua au stat pe teren 21 de minute. Sa fie pregatite pentru un duel epic?

Muguruza se afla pe locul 3 in clasamentul fetelor, iberica fiind, pentru o scurta perioada, si lider WTA. Anul trecut, s-a impus la Wimbledon si Cincinnati.

Stagiunea actuala n-a inceput stralucit, iar prima prestatie buna a venit abia la Doha, unde a ajuns in finala. Au urmat semifinale la Dubai, dar si titlul cu numarul 6, la Monterrey (MEX). La Madrid a fost eliminata in „optimi”, in timp ce la Roma n-a trecut de primul tur. Cu toate astea, Garbine pare o jucatoare greu de infrant pe zgura de la Paris – 7-6, 6-2 contra lui Kuznetsova (RUS), 6-4, 6-3 cu Ferro (FRA), 6-0, 6-2 cu Stosur (AUS). In „optimi”, Tsurenko (UKR) s-a accidentat in debutul partidei si a abandonat la 2-0 pentru iberica.

Sharapova se afla in prezent pe locul 30 WTA. Sportiva de 31 de ani a jucat semifinala la Shenzhen (CHI), insa apoi au urmat niste rezultate mai putin fericite.

S-a regasit pe zgura, ajungand in sferturi de finala la Madrid si-n semifinale la Roma. A tremurat serios in primul tur la Roland Garros, trecand de olandeza Hogenkamp in set decisiv, scor 6-1, 4-6, 6-3. In runda a doua, a invins-o pe Vekic (CRO), scor 7-5, 6-4, pentru ca-n turul III sa o trimita acasa pe Ka Pliskova (CZE), scor 6-2, 6-1. In „optimi”, a profitat de faptul ca Williams a declarat forfait din cauza unei accidentari.

H2H este 3-0 pentru Maria, sportiva din Rusia castigand singurul duel direct disputat la Roland Garros in 2014, anul in care o invingea pe Halep in finala. Atunci, in „sferturi”, cele doua ne-au oferit o partida extraordinar de frumoasa, incheiata in set decisiv, 1-6, 7-5, 6-1 pentru Sharapova. Amandoua sunt odihnite si pregatite de inca un meci ce se anunta memorabil. De mult timp n-am mai vazut-o atat de pregatita de Garbine, iar asta nu face decat sa ne bucure. Serviciul a mers pentru ambele tenismene, acestea preluand initiativa in fiecare disputa de la Paris. Cred ca acum vor face cu schibul in cea ce priveste agresivitatea.