Millman - Federer. Ramane Roger fara set pierdut la actuala editie a US Open?

Ultimul meci al serii de la US Open programeaza partida Millman - Federer, din "optimi". Disputa ar trebui sa inceapa undeva in jur de ora 03:30, luni noaptea.

Millman este un australian de 29 de ani, aflat pe locul 55 mondial. A avut o perioada bunicica in 2015, atunci cand a urcat in prima suta mondiala si si-a acontat si trei turnee challenger.

A jucat foarte bine spre sfarsitul stagiunii precedente, cu finala la Ho Chi Minh City (VIE), semifinala la Toyota (JPN) si trofeu la Hua Hin (THA). In 2018, avem un challenger castigat la Kyoto (JPN) si altul la Aix en Provence (FRA). Dar cel mai impresionant rezultat a fost finala de la Budapesta. Dupa sfertul de finala de la Eastbourne, n-a mai urmat nimic important. Asta pana la US Open, deoarece turul IV de aici reprezinta cea mai buna performanta a sa la un turneu de Mare Slem. Pentru a o atinge, a fost nevoit sa treaca de Brooksby (SUA), scor 6-4, 6-2, 6-0, de Fognini (ITA), scor 6-1, 4-6, 6-4, 6-1, si de Kukushkin (KAZ), scor 6-4, 4-6, 6-1, 6-3.

Federer se gaseste acum pe pozitia secunda in clasamentul ATP, elvetianul castigand in 2017 doua titluri de Mare Slem, la Australian Open si Wimbledon, iar pe langa astea, mai adaugam Indian Wells, Miami, Halle, Shanghai si Basel.

Stagiunea a inceput cu titlul de la Melbourne, a continuat cu cel de la Rottterdam, dar si cu o finala la Indian Wells. A boicotat sezonul de zgura pentru a se concentra pe iarba, si a inceput cu un titlu la Stuttgart si o finala la Halle. La Wimbledon a fost insa eliminat in sferturile de finala. La Cincinnati a jucat foarte bine, dar a fost invins in minimum de seturi de Djokovic in ultimul act. N-a lasat niciun set adversarilor pana acum, trecand de Nishioka (JPN), scor 6-2, 6-2, 6-4, de Paire (FRA), scor 7-5, 6-4, 6-4, si de Kyrgios (AUS), scor 6-4, 6-1, 7-5.

In principiu, Roger n-a avut probleme pana in acest stadiu al competitiei, ba chiar a facut o partida fenomenala contra lui Kyrgios, ramanand in memorie si cu o lovitura incredibila pe langa fileu. O singura data s-au intalnit cei doi, in 2015, la Brisbane, iar Federer s-a impus in 3 seturi, scor 4-6, 6-4, 6-3. A fost aproape de infrangere atunci Roger, insa atmosfera de la Flushing Meadows este alta, iti transmite o altfel de energie. Si chiar daca elvetianul mai are dificultati din cand in cand in fata tenismenilor ce servesc bine, Millman este prea liniar ca sa-i puna probleme lui Roger. Poate vom avea 1-2 seturi in prelungiri, unde vom transpira, dar in cele din urma, Federer ar trebui sa castige in minimum de manse.