Lopez - Kyrgios. Experienta versus exuberanta

Vineri, de la ora 15:30, in sferturile de finala de la Londra, avem partida Lopez - Kyrgios. Nick a aratat foarte bine la acest turneu, iar eu cred ca este principalul favorit la castigarea lui.
kyrgios

Lopez a ajuns la 36 de ani, dar ibericul se mentine in continuare destul de bine, fiind chiar pe locul 37 in clasamentul baietilor. A avut un sezon de iarba excelent anul trecut, cu titlu la Londra si finala la Stuttgart.

Evident, la varsta asta, constanta nu poate sa mai fie un atuu pentru Feliciano. A facut „sferturi” la Sydney, dar apoi a fost eliminat in primul tur la Australian Open. Si-a mai revenit la Acapulco, unde a ajuns tot in sferturile de finala. Pe zgura a fost deosebit de modest. La primul tur pe iarba al sezonului, la Stuttgart, a fost scos de Kyrgios in sferturile de finala. In primul tur, l-a invins pe Goffin (BEL), scor 6-3, 6-7, 6-3, pentru ca pe urma sa profite de retragerea lui Raonic (CAN).

Kyrgios este pe locul 21 si este considerat unul dintre cele mai importante talente ale generatiei sale. Doar ca anul trecut nu a cucerit niciun trofeu.

A debutat insa foarte promitator, cu un titlu la Brisbane. Totusi, nu caracterul i-a stopat ascensiunea in acest sezon, ci accidentarile. A facut „optimi” la Australian Open, dar n-a mai jucat apoi pana la Cupa Davis. Acolo, s-a lovit, iar asta s-a vazut la Miami, unde n-a trecut de faza optimilor de finala. A mai jucat la Houston, tur doi, si saptamana trecuta, la Stuttgart (GER), oprit in semifinale de Federer, in trei seturi. In primul tur, l-a scos pe Murray (GBR), scor 2-6, 7-6, 7-5, iar in „optimi” a eliminat un alt britanic, pe Edmund, scor 7-6, 6-7, 6-3.

Cei doi s-au intalnit ultima oara chiar saptamana trecuta, la Stuttgart, iar Nick s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-3. Dar australianul a parut mult mai plictisit la competitia germana decat este la Londra, asa ca avem mari asteptari de la el. Mai ales la cat de solid l-am vazut in disputa cu Edmund. H2H este 2-2, insa Kyrgios a castigat ambele dispute jucate pe iarba. Chiar daca meciul va merge in set decisiv, ibericul este clar dezavantaj de varsta si de stilul sau de joc.