Kvitova - Buzarnescu. Romanca a facut inca un turneu reusit

Sambata, de la ora 15:00, avem partida Kvitova - Buzarnescu, in semifinalele turneului de la Birmingham. Inca o data, Mihaela a uimit pe toata lumea, dar producerea unei noi surprize pare putin probabila.
Kvitova

Kvitova este o jucatoare din Cehia, in varsta de 28 ani, care ocupa in acest moment locul 8 WTA. A inceput sezonul in afara top 20, dar avem patru turnee castigate in dreptul cehoaicei in 2018.

A inceput sa joace in acest an la Sydney, unde a ajuns in turul doi, in timp ce la AO a cedat inca din runda inaugurala. Rezultate modeste, dar care au fost urmate de doua titluri, la St Petersburg si Doha. Debutul pe zgura  a fost slab, cu doua eliminari in primul meci la Charleston si Stuttgart. Au urmat insa titlurile de la Praga si Madrid. Din pacate pentru ea, a iesit inca din turul III la RG. N-a pierdut set pana acum la Birmingham, trecand de Konta (GBR), scor 6-3, 6-4, de Gavrilova (AUS), scor 6-2, 6-2, si de Goerges (GER), scor 6-1, 6-4.

Buzarnescu a bifat, la inceputul anului, prima ei finala de turneu WTA, la Hobart (AUS). Asta dupa ce, in stagiunea precedenta, a castigat 6 titluri ITF si a ajuns in primul sfert de finala WTA. Acum, se afla pe locul 30 WTA,

Dupa ultimul act din Australia, a mai facut o semifinala la ITF-ul de la Midland (SUA). Mai aproape de Roland Garros, a ajuns in finala la Praga (CZE) si-n semifinala la Strasbourg (FRA). La Paris, a „spart” un nou record personal, cea mai buna prestatie la un turneu de Mare Slem – optimi de finala. Mi-a placut pe iarba, cu „sferturi” la Nottingham, iar pana acum la Birmingham a trecut de Babos (UNG), scor 6-3, 4-6, 6-0, de Martic (CRO), scor 4-6, 6-3, 6-2, si de Svitolina (UKR), scor 6-3, 6-2.

Dezinvolta pe teren, Mihaela a prestat un joc mai bun chiar si decat cel de la Svitolina. Jucatoarea din Ucraina n-a avut nicio sansa, deoarece romanca lovea cu atata incredere incat chiar daca reusea sa intoarca mingea, Svitolina o facea mereu prea scurt. Cu Kvitova s-a intalnit o singura data, anul acesta, in finala de la Praga. Cehoaica s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3, dar a cam dominat-o pe romanca. Buzarnescu a profitat de o cadere inexplicabila a adversarei sale in primul set, la scorul de 4-1. Si oricat de bine ar juca romanca, forta bruta a Kvitovei ar trebui sa fie mai evidenta pe aceasta suprafata. Sigur, Mihaela are sansa ei, mai ales la cum a jucat pana acum, dar nu cred ca poate sa ia set. Sa nu uitam, Petra a castigat titlul aici in 2017.