Kasatkina - Kerber. Face fata Daria presiunii?

Marti, de la ora 15:00, in sferturile de finala de la Wimbledon, avem partida Kasatkina - Kerber. Nemtoaica a aratat ca o potentiala castigatoare aici, insa rusoaica ar putea sa puna probleme.
Kasatkina Kerber

Kasatkina se afla pe locul 14 in clasamentul WTA, iar in stagiunea precedenta a reusit sa cucereasca primul titlu din cariera, la Charleston (SUA).

A inceput 2018 slab, dar s-a revansat la St Petersburg, unde a ajuns in semifinala. A mai facut un turneu foarte bun la Dubai, cedand in finala cu Svitolina (UKR). O alta finala, mai importanta, a fost cea reusita la Indian Wells. S-a miscat bine si pe zgura, facand sferturi de finala la Madrid si Roland Garros. Nu la fel de reusit a debutat pe iarba, dar traseul ei pana acum ne confirma faptul ca Daria este o jucatoare de o incheietura fina – 6-2, 7-5 cu Fett (CRO), 6-2, 6-3 cu Putintseva (KAZ), 7-5, 6-3 cu Barty (AUS) si 6-7, 6-3, 6-2 cu Van Uytvanck (BEL).

Kerber se afla pe locul 10 in clasamentul WTA, desi in 2017 a avut doar semifinale la Dubai (EAU) si Tokyo sau sferturi de finala la Indian Wells.

A inceput chiar cu un titlu, la Sydney, si a continuat sirul victoriilor la Melbourne, unde s-a oprit in semifinale. A mai facut cateva sferturi de finala (inclusiv la Roland Garros), dar si o semifinala la Dubai. Tot in penultimul act a ajuns la primul turneu pe iarba, la Eastbourne (GBR). Pentru a ajunge in aceasta faza a competitiei, a trebuit sa le elimine pe Zvoraneva (RUS), scor 7-5, 6-3, pe Liu (SUA), scor 3-6, 6-2, 6-4, pe Osaka (JPN), scor 6-2, 6-4, si pe Bencic (SUI), scor 6-3, 7-6.

La 21 de ani, Daria a acumulat suficienta experienta cat sa nu se sperie de asemenea meciuri puternice, insa perspectiva unei semifinale de Grand Slam este suficienta cat sa te puna la incercare. Singurul set pierdut de Kerber a fost in fata lui Liu, aspect surprinzator la o prima vedere, insa nu si cand ne amintim ca tanara americana a cucerit anul trecut titlul pe iarba londoneza in competitia junioarelor. La consistenta pe care o afiseaza Angi si la experienta pe care o are (30 de ani), multi specialisti o considera chiar principala favorita la castigarea titlului. H2H este 3-3, iar singur disputa pe iarba a fost castigata de nemtoaica, anul acesta, la Eastbourne (GBR), scor 6-1, 6-7, 7-6. Kerber a avut numere echilibrate atat la primul serviciu, cat si la al doilea. Cifrele pe care le-a pus Kasatkina la serviciu au fost mai slabe, aceasta avand de aparat si un numar mai mare de mingi de break (15 fata de 9). Chiar daca vom avea un duel la fel de strans, tot Kerber ar trebui sa se impuna.