Isner - Tsitsipas. Sa ne asteptam la schimburi scurte

Luni, de la ora 16:30, avem partida Isner - Tsitsipas, din optimile de finala de la Wimbledon. Nu vom avea foarte multe oportunitati de break in acest duel.

Isner se afla pe locul 10 in clasamentul ATP, iar cele mai bune performante ale americanului in 2017 au fost doua titluri, la Newport si la Atlanta, ambele in State.

A fost eliminat in primul tur atat la Auckland, cat si la Australian Open sau New York, dar forma slaba din inceputul stagiunii s-a oprit la Miami, unde John a pus mana pe primul sau trofeu de Masters. Pe zgura, a reusit un sfert de finala la Madrid si „optimi” la Roland Garros. N-a avut probleme in prima runda, cu Maden (GER), scor 6-2, 7-6, 7-5, dar apoi a fost nevoit sa joace cinci seturi impotriva lui Bemelmans (BEL), scor 6-1, 6-4, 6-7, 6-7, 7-5. In turul trei, l-a invins scurt pe Albot (MDA), scor 6-3, 6-3, 6-4.

Tsitsipas este un grec in varsta de 19 ani, clasat pe locul 35 mondial. In acest sezon a facut marea trecere de la o promisiune la un jucator cu adevarat de temut.

Dupa sfertul de finala de la Doha (QAT), Stefanos n-a mai jucat la fel de bine pe hard, dar si-a revenit pe zgura, unde a facut finala la Barcelona, pierduta cu Nadal, si semifinala la Estoril. N-a fost la fel de puternic pe iarba, dar a facut un sfert de finala la S-Hertogenbosch (NED). In runda inaugurala, l-a invins pe Barrere (FRA), scor 6-3, 6-4, 6-7, 7-5, pentru ca pe urma sa treaca de Donaldson (SUA), scor 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3. In runda a treia, a izbutit sa nu piarda niciun set, 6-2, 6-1, 6-4 cu Fabbiano (ITA).

Ce poti sa spui atunci cand este implicat John intr-un meci pe iarba? Foarte probabil, vom vedea un tie-break. Aproape normal, vor fi si multi asi din partea americanului. Cat de des se va atinge Tstsipas de serviciul lui Isner? Oricum, mai des decat a facut-o Albot, moldoveanul neavand absolut nicio sansa. Anul trecut, cei doi s-au intalnit la Shanghai, iar Isner a castigat dupa doua seturi foarte disputate, 7-6, 7-6. Nu s-a inregistrat niciun break, iar cei doi au servit 30 de asi impreuna. Nu vad de ce n-am avea acelasi „film” si acum, cu macar 2 seturi intinse spre prelungiri. Cota urmatoare parca implora sa fie jucata.