Isner - Ebden. Avem mare incredere in serviciul lui John

Sambata, avem semifinalele turneului de la Atlanta. Una dintre ele este Isner - Ebden, iar noi putem sa privim cum americanul se duce glont spre al 5-lea sau trofeu la turneul de peste Ocean.

Isner se afla pe locul 9 in clasamentul ATP, iar cele mai bune performante ale americanului in 2017 au fost doua titluri, la Newport si la Atlanta, ambele in State.

forma slaba din inceputul stagiunii s-a oprit la Miami, unde John a pus mana pe primul sau trofeu de Masters. Pe zgura, a reusit un sfert de finala la Madrid si „optimi” la Roland Garros, in timp ce pe iarba a facut semifinale la Wimbledon. In turul doi, l-a invins pe De Minaur (AUS), scor 6-3, 6-2, in timp ce-n „sferturi” l-a invins pe M Zverev (GER), scor 7-5, 4-6, 6-1.

Ebden ocupa locul 55 in clasamentul ATP, revenind spectaculos in prima suta mondiala la 30 de ani. Are noua titluri challenger cucerite in cariera.

Stagiunea actuala a inceput cu rezultate slabe la turneele importante, iar tenisul sau cel mai bun l-a facut tot intr-un challenger, la Busan (KOR), unde a cucerit trofeul. La prima competitie pe iarba, a facut semifinala la Surbiton (GBR), pentru ca apoi sa ajunga tot in penultimul act, insa intr-un turneu mai prestigios, la S-Hertogenbosch (NED). I-a invins pana acum pe Young (SUA), scor 6-4, 6-4, si pe Baghdatis (CYP), scor 6-3, 6-2.

John si-a pierdut o singura data serviciul cu Zverev, la chiar unica oportunitate pe care a avut-o neamtul. Am vazut cat de bine se descurca americanul la turneul de la Atlanta, competitie pe care a castigat-o de patru ori. Ebden a intalnit doi adversari talentati, dar capriciosi. Iar tenisul rapid jucat de australian nu avea cum sa nu-i incurce. Isner si Ebden s-au intalnit de patru ori pana acum, iar h2h este 3-1 pentru Big John. In mod surprinzator, dupa ce Isner nu cedase set in primele 3 confruntari, a pierdut la Melbourne in acest an, scor 4-6, 6-3, 3-6, 3-6. A fost un meci in care John n-a salvat nicio minge de break dintre cele patru avute de oponentul sau. Foarte probabil vom vedea prelungiri la seturi, insa in ultimele luni Isner si-a imbunatati defensiva si se descurca mult mai bine in tie-break-uri. Il vad favorit in primul set.