Halep - Mertens. Va fi un meci diferit ca cel de la Madrid?

Luni, de la ora 12:00, in optimile de finala de la Roland Garros, avem partida Halep - Mertens. La Madrid, belgianca nu i-a pus nicio problema romancai, desi venea dupa o serie fenomenala. Acum insa, lucrurile ar putea sa stea diferit.
Halep

Halep se afla pe primul loc in clasamentul fetelor. A castigat titlul la Shenzhen (CHI), iar la Melbourne a facut finala, in timp ce la Doha a ajuns in semifinale, dar a fost nevoita sa declare forfait inainte de penultimul act.

Tot in semifinale a ajuns si la Indian Wells. Pe zgura, avem un sfert de finala la Madrid si o finala la Roma. In runda inaugurala, a trecut greu de Riske (SUA), scor 2-6, 6-1, 6-1, insa pe urma, contra unei alte americance, Townsend, Simona n-a mai avut nicio scapare si a invins scurt, 6-3, 6-1. Chiar daca si victoria din turul III s-a consemnat in doua seturi, 7-6, 6-0 cu Petkovic (GER), romanca a tras tare sa castige primul set, avand procentaje modeste chiar si pe primul serviciu. Odata cu accidentarea tenismenei din Germania, misiunea s-a usurat considerabil.

Mertens este un nou nume propus de tenisul din Belgia in ultimul an. Are 22 de ani, se afla pe locul 16 WTA, si are doua titluri obtinute in 2017, la Hobart (AUS) si New Haven (SUA).

Noul sezon l-a inceput tot cu un titlu, si din nou la Hobart. A mai ajuns in semifinale la Australian Open, iar apoi cam a luat „pauza” pana la Lugano (SUI). In Elvetia, pe zgura, si-a acontat un nou trofeu. Pentru a continua seria de victorii, Mertens s-a impus si la Rabat (MAR). Aceasta serie frumoasa a luat sfarsit la Madrid, in turul secund, in fata lui Halep. Pana acum, le-a invins pe Lepchenko (SUA), scor 6-7, 7-6, 6-0, pe Watson (GBR), scor 6-3, 6-4, si pe Gavrilova, scor 6-3, 6-1.

Simona da peste una dintre cele mai bune jucatoare in 2018, dar una pe care a invins-o destul de clar la Madrid, scor 6-0, 6-3. Totusi, belgianca venea dupa succesul de la Rabat, iar adaptarea la ce oferea concursul din capitala Spaniei n-a fost usoara. Atunci, Halep a fost impecabila la serviciu, salvand toate cele trei mingi de break ale adversarei. La aceasta editie de Roland Garros, Simona n-a fost atat de sigura la repunerea mingii in joc. De aceea, nu cred ca romanca va avea o misiune la fel de usoara ca la Madrid. Mertens sigur a invatat ceva din acel duel, iar acum este mult mai pregatita.