Halep - Keys. Simona a aratat extraordinar in primul meci

Joi, de la ora 13:30, avem partida Halep - Keys, din optimile de finala de la Roma. Simona a aratat multa calitate in primul ei meci din capitala Italiei, asa ca vom merge tot pe ea.
Halep

Halep se afla pe primul loc in clasamentul fetelor. A castigat titlul la Shenzhen (CHI), iar la Melbourne a facut finala, in timp ce la Doha a ajuns in semifinale, dar a fost nevoita sa declare forfait inainte de penultimul act.

Tot in semifinale a ajuns si la Indian Wells, insa la Miami a iesit dupa al doilea meci. Ne asteptam la o prestatie foarte buna din partea Simonei pe zgura, dar pana acum, n-a fost cazul. Doar o victorie la Stuttgart, iar la Madrid a fost eliminata in „sferturi” de Ka Pliskova, scor 4-6, 3-6. Asa cum anticipam, n-a avut mari probleme in turul anterior, cu Osaka, pe care a invins-o in doua seturi, scor 6-1, 6-0. Simona a fost formidabila in defensiva si s-a miscat ca o pantera stanga-dreapta. Insa vorbim despre un game decisiv la 1-0 pentru japoneza in primul set, in care romanca a salvat mai multe sanse de break ale adversarei.

"N-am mai jucat de foarte mult timp contra ei, dar ţin minte un meci aici, la Roma. Ştiu cât de cât ce trebuie să fac, dar fiecare meci cu o jucătoare de top e diferit. Mă aştept la un meci greu, dar sunt pregătită să dau tot ce am mai bun", a spus Halep.

Keys se afla pe locul 15, dupa un final foarte bun de 2017, in care a cucerit titlul la Stanford si a facut finala la US Open. O accidentare la mana a determinat-o pe Keys sa-si incheie sezonul mai devreme decat era programat.

Desi a debutat cu o infrangere in primul tur la Brisbane, Madison si-a ridicat nivelul de joc si a ajuns in „sferturi” la Australian Open. N-a fost sa fie ceva extraordinar dupa, cu o singura victorie la urmatoarele trei turnee. Semifinala de la Charleston a fost ok, dar Madison a iesit apoi in primul tur la Stuttgart si Madrid. In runda inaugurala, a invins-o pe Pavlychenkova (RUS), scor 6-4, 6-1, iar in meciul precedent a batut-o pe Vekic (CRO), scor 7-6, 7-6.

Intalnirea despre care vorbea Simona se intampla in 2014, in turul doi, iar romanca s-a impus in trei seturi, scor 5-7, 6-0, 6-1. H2H este 5-1 pentru numarul unu mondial, insa ultima disputa a avut loc in 2016. In acest moment, pe zgura, sunt foarte putine oponente ce-i pot face fata Simonei. Mai ales daca romanca prinde o zi buna, asa cum a fost miercuri. Keys cu siguranta nu este mai mobila decat Osaka, iar acest aspect s-ar putea sa conteze cel mai mult.