Halep - Kerber. Merge Simona pana la capat?

Miercuri, de la ora 15:00, avem partida Halep - Kerber, din sferturile de finala de la Roland Garros. La Melbourne am avut un duel epocal, cu prelungiri in decisiv. Sa fie si acest meci unul asemanator?
Simona Halep Kerber

Halep se afla pe primul loc in clasamentul fetelor. A castigat titlul la Shenzhen (CHI), iar la Melbourne a facut finala, in timp ce la Doha a ajuns in semifinale, dar a fost nevoita sa declare forfait inainte de penultimul act.

Tot in semifinale a ajuns si la Indian Wells. Pe zgura, avem un sfert de finala la Madrid si o finala la Roma. In runda inaugurala, a trecut greu de Riske (SUA), scor 2-6, 6-1, 6-1, insa pe urma, contra unei alte americance, Townsend, Simona n-a mai avut nicio scapare si a invins scurt, 6-3, 6-1. Si urmatoarele doua victorii au venit tot in doua seturi, 7-5, 6-0 cu Petkovic (GER) si 6-2, 6-1 cu Mertens (BEL).

"Halep, finalistă de două ori la Roland Garros și-a pus amprenta. Dacă va menține același nivel și aceeași atitudine pozitivă, va fi greu ca cineva care nu se numește Serena Williams să se ridice la nivelul ei", au scris americanii de la tennis.com

Kerber se afla pe locul 12 in clasamentul WTA, desi in 2017 a avut doar semifinale la Dubai (EAU) si Tokyo sau sferturi de finala la Indian Wells.

A inceput chiar cu un titlu, la Sydney, si a continuat sirul victoriilor la Melbourne, unde s-a oprit in semifinale. La Doha, a fost eliminata in sferturile de finala, la fel si in turneele din State – Indian Wells si Miami. Prezenta la Dubai a insemnat un penultim act. Alt sfert de finala l-a bifat la Roma, pe zgura. In runda inaugurala, a invins-o pe Barthel (GER), scor 6-2, 6-3, iar in turul urmator a trecut de o romanca, Bogdan, scor 6-2, 6-3. Jucand din ce in ce mai bine, Angi a castigat atat cu Bertens (NED), scor 7-6, 7-6, cat si cu Garcia (FRA), scor 6-2, 6-3.

Cum Serena s-a retras din concurs, este clar ca si prin prisma jocului, Simona este principala favorita la castigarea trofeului. Dar duelul cu Kerber numai usor n-a fost de-a lungul timpului. H2H este 4-4, cu romanca impunandu-se in ultimul meci direct, anul acesta, la Melbourne, scor 6-3, 4-6, 9-7. Un duel extraordinar, in care Halep a si salvat doua mingi de meci ale adversarei. Pe zgura, nu s-au intalnit niciodata intr-un turneu WTA, dar cum este suprafata favorita a Simonei, este clar cine este favorita aici. Daca va mentine ritmul din partida cu Mertens, Simona are o sansa mare sa castige chiar in minimum de seturi. Insa problema este ca Halep nu face aproape niciodata doua meciuri la fel. Iar daca belgianca i-a acordat prea mult respect, Angi, la experienta ei, nu va avea dificultatea de a nu sti cum sa abordeze un duel cu numarul unu mondial. Ne vom da seama de la inceput daca am ales inspirat.