Cilic - Djokovic. Vom avea o finala demna de privit

Duminica, de la ora 16:30, avem finala de la Londra, Cilic - Djokovic. In sfarsit, Nole este la un nivel ridicat. Vom avea un ultim act frumos?

Cilic se afla pe locul 6 in clasamentul baietilor, cu 17 titluri in cariera, dintre care unul in 2017, la Istanbul. Anul trecut, a mai bifat finale la Londra si Wimbledon sau semifinale la S-Hertogenbosch, Basel ori Tokyo.

Dupa semifinala de la Pune (IND), din debutul stagiunii, Marin a ajuns in ultimul act la Melbourne, finala cedata insa in fata lui Federer, in set decisiv. Pana la Roma, au fost niste turnee mai putin reusite pentru Cilic, insa in capitala Itaiei, sarbul a reusit sa faca semifinale. A mai facut sfert de finala la Roland Garros, invins de Del Potro (ARG) in patru seturi. Verdasco s-a inclinat in runda inaugurala, scor 3-6, 4-6, pentru ca, in turul doi, Marin sa treaca de Muller (LUX), scor 4-6, 6-3, 6-3. In „sferturi” a fost ceva mai usor, 7-6, 6-2 cu Querrey (SUA), iar in semifinale l-a batut pe Kyrgios (AUS), scor 7-6, 7-6. Din nou fara sa acorde vreo minge de break.

Djokovic se afla pe locul 22 in clasamentul baietilor, dupa o perioada mai putin fericita din cariera sa. In stagiunea precedenta, a cucerit „doar” doua trofee, la Doha (QAT) si Eastbourne (GBR), si a ajuns in finala la Roma (ITA).

Dupa eliminarea in „optimi” la Melbourne, Djoko si-a luat ceva timp ca sa se refaca, insa rezultatele au fost clar nesatisfacatoare – infrangeri in runda inaugurala atat la Indian Wells, cat si la Miami. La Monte Carlo, s-a oprit in „optimi”, iar la Barcelona a iesit chiar mai repede. Cand credeam ca poate sa obtina un rezultat foarte bun la RG, a fost eliminat de Cecchinato in sferturile de finala. In primul tur, l-a invins pe Millman (AUS), scor 6-2, 6-1, in a doua runda pe Dimitrov (BUL), scor 6-4, 6-1, pentru ca-n „sferturi” si semifinale sa treaca de Mannarino (FRA), scor 7-5, 6-1, si de Chardy (FRA), scor 7-6, 6-4.

Poate ca Marin a servit extraordinar in tot turneul, dar nu-i convine acest matchup cu sarbul. H2H este 14-1 pentru Djoko, Cilic castigand doar ultima disputa, in 2016, la Paris. Fostul lider mondial s-a impus si-n cele doua partide jucate pe iarba. Cei doi au evoluat senzational la aceasta competitie, Nole dovedind ca este intr-o revenire clara de forma, tocmai inaintea unui Grand Slam. Dar daca era un moment bun pentru Cilic in care sa-l intalneasca intr-o faza finala a unui turneu pe Djoko, atunci acesta este. Cum si sarbul a servit extraordinar (cifre exceptionale pe primul), ma astept sa vad un meci cu cel putin doua seturi cu prelungiri. In acest context, over-ul pare solutia optima.