Buzarnescu - Svitolina. Jucatoarea din Ucraina cauta revansa

Vineri, de la ora 18:00, in sferturile de finala de la Birmingham, avem partida Buzarnescu - Svitolina. Repeta romanca prestatia de la Roland Garros?

Buzarnescu a bifat, la inceputul anului, prima ei finala de turneu WTA, la Hobart (AUS). Asta dupa ce, in stagiunea precedenta, a castigat 6 titluri ITF si a ajuns in primul sfert de finala WTA. Acum, se afla pe locul 30 WTA,

Dupa ultimul act din Australia, a mai facut o semifinala la ITF-ul de la Midland (SUA). Mai aproape de Roland Garros, a ajuns in finala la Praga (CZE) si-n semifinala la Strasbourg (FRA). La Paris, a „spart” un nou record personal, cea mai buna prestatie la un turneu de Mare Slem – optimi de finala. Mi-a placut pe iarba, cu „sferturi” la Nottingham, iar pana acum la Birmingham a trecut de Babos (UNG), scor 6-3, 4-6, 6-0, si de Martic (CRO), scor 4-6, 6-3, 6-2.

Svitolina este situata pe pozitia a 5-a in clasamentul fetelor. In stagiunea precedenta, a cucerit nu mai putin de 5 trofee, in Taipei, la Dubai (EAU), Istanbul (TUR), Roma (ITA) si Toronto (CAN), plus o finala la Brisbane (AUS).

In 2018, si-a luat revansa la Brisbane si a castigat turneul. Au mai venit si alte doua titluri, la Dubai si Roma. In mod surprinzator, a cedat la RG in fata lui Buzarnescu, in turul III. A invins-o pe Vekic (CRO) in primul tur, scor 6-1, 3-6, 6-1, iar in runda a doua a dispus de Cornet (FRA), scor 6-4, 6-2.

A fost succesul la RG, scor 6-3, 7-5 pentru romanca, dar rezultatul nu cred ca se va mai repeta. In primul rand, Svitolina stie de data asta de ce este capabila adversara ei. Apoi, este aproape imposibil ca o jucatoare de nivelul ei sa mai greseasca la fel de mult. Mi-a placut Buzarnescu pe iarba, are potential, dar sansele unui nou deznodamant favorabil sunt minime. A jucat destul de multe partide de 3 seturi in ultima vreme, la care mai adaugam si meciurile de dublu. Aceste ore petrecute pe teren n-au cum sa nu se simta la un moment dat.