Anderson - Isner. Semifinala surpriza la Wimbledon

Vineri, de la ora 15:00, avem partida Anderson - Isner, din semifinalele turneului de la Wimbledon. Cum ambii beneficiaza de un serviciu redutabil, ma astept sa vedem cel putin patru seturi.

Anderson a avut un sezon 2017 excelent, in care sud-africanul de 32 de ani a ajuns in prima sa finala de Grand Slam, la US Open. Are si un loc caldut in clasamentul ATP acum, pozitia a 8-a.

In 2018, a pus mana si pe primul trofeu dupa o pauza de trei ani, la New York. Kevin a mai ajuns si-n finale la Pune (IND) si Acapulco. La Indian Wells si Miami a atins faza sferturilor de finala, pentru ca la Madrid sa ajunga in penultimul act. A trecut lejer in runda inaugurala de Gombos (SVK), scor 6-3, 6-4, 6-4, dar a avut ceva complicatii in turul doi, 6-3, 6-7, 6-3, 6-4 cu Seppi (ITA). In turul III, a jucat doar trei seturi contra lui Kohlschreiber (GER), scor 6-3, 7-5, 7-5, pentru ca-n „optimi” sa dispuna de Monfils (FRA), scor 7-6, 7-6, 5-7, 7-6. „Sferturile” au reprezentat si cea mai grea misiune a sa de pana acum, cu Federer, insa Kevin a iesit triumfator dupa cinci seturi, scor 2-6, 6-7, 7-5, 6-4, 13-11.

Isner se afla pe locul 10 in clasamentul ATP, iar cele mai bune performante ale americanului in 2017 au fost doua titluri, la Newport si la Atlanta, ambele in State.

A fost eliminat in primul tur atat la Auckland, cat si la Australian Open sau New York, dar forma slaba din inceputul stagiunii s-a oprit la Miami, unde John a pus mana pe primul sau trofeu de Masters. Pe zgura, a reusit un sfert de finala la Madrid si „optimi” la Roland Garros. N-a avut probleme in prima runda, cu Maden (GER), scor 6-2, 7-6, 7-5, dar apoi a fost nevoit sa joace cinci seturi impotriva lui Bemelmans (BEL), scor 6-1, 6-4, 6-7, 6-7, 7-5. In turul trei, l-a invins scurt pe Albot (MDA), scor 6-3, 6-3, 6-4, si, surprinzator, la fel de lejer si pe Tsitsipas (GRE), scor 6-4, 7-6, 7-6. In „sferturi”, a jucat patru seturi, trecand de Raonic (CAN), scor 6-7, 7-6, 6-4, 6-3.

Superb a rezistat Anderson in fata lui Federer, care l-a condus cu 2-0 la seturi si a avut chiar si minge de meci. Insa serviciul l-a salvat pe sud-african, iar acesta a inregistrat primul succes din cariera in fata lui Roger. Cu 25 de asi si 90% eficienta pe primul serviciu, Isner a trecut de un Raonic mult prea pasiv la retur. Cei doi sportivi s-au intalnit de 11 ori pana acum, iar John are 8-3, castigand ultimele cinci dispute. Serviciul este arma principala pe care se vor baza ambii tenismeni, gandul nostru fugind repede la un meci echilibrat, cu foarte putine break-uri. Foarte probabil vom ajunge des in tie-break, acolo facandu-se diferenta. Chiar daca John n-are cel mai bun record in astfel de situatii, ne-a aratat ca adora iarba si rezista destul de bine presiunii.