Anderson - Djokovic. Nole este din nou acel tenismen competitiv pe care-l stiam

Duminica, de la ora 16:00, avem finala masculina de la Wimbledon, Anderson - Djokovic. Sud-africanul a inceput sa conteze tot mai mult in turneele de Grand Slam, insa poate sa-i puna probleme unui Nole insetat, din nou, de performanta?

Anderson a avut un sezon 2017 excelent, in care sud-africanul de 32 de ani a ajuns in prima sa finala de Grand Slam, la US Open. Are si un loc caldut in clasamentul ATP acum, pozitia a 8-a.

In 2018, a pus mana si pe primul trofeu dupa o pauza de trei ani, la New York. Kevin a mai ajuns si-n finale la Pune (IND) si Acapulco. La Indian Wells si Miami a atins faza sferturilor de finala, pentru ca la Madrid sa ajunga in penultimul act. A trecut lejer in runda inaugurala de Gombos (SVK), scor 6-3, 6-4, 6-4, dar a avut ceva complicatii in turul doi, 6-3, 6-7, 6-3, 6-4 cu Seppi (ITA). In turul III, a jucat doar trei seturi contra lui Kohlschreiber (GER), scor 6-3, 7-5, 7-5, pentru ca-n „optimi” sa dispuna de Monfils (FRA), scor 7-6, 7-6, 5-7, 7-6. „Sferturile” au insemnat prima victorie in fata lui Federer, scor 2-6, 6-7, 7-5, 6-4, 13-11, pentru ca-n penultimul act sa bifeze, alaturi de Isner (SUA), cea mai lunga semifinala din istoria Wimbledon – 6h si 36 de minute. S-a incheiat 7-6, 6-7, 6-7, 6-4, 26-24 pentru sud-african.

Djokovic se afla pe locul 21 in clasamentul baietilor, dupa o perioada mai putin fericita din cariera sa. In stagiunea precedenta, a cucerit „doar” doua trofee, la Doha (QAT) si Eastbourne (GBR), si a ajuns in finala la Roma (ITA).

Dupa eliminarea in „optimi” la Melbourne, Djoko si-a luat ceva timp ca sa se refaca, insa rezultatele au fost clar nesatisfacatoare – infrangeri in runda inaugurala atat la Indian Wells, cat si la Miami. Cand credeam ca poate sa obtina un rezultat foarte bun la RG, a fost eliminat de Cecchinato in sferturile de finala. Inainte de Wimbledon, a facut finala la Londra. A cedat cate un set in doua meciuri pana sa ajunga in semifinale, dupa 6-3, 6-1, 6-2 cu Sandgren (SUA), 6-1, 6-2, 6-3 cu Zeballos (ARG), 4-6, 6-3, 6-2, 6-4 cu Edmund (GBR), 6-4, 6-2, 6-2 cu Khachanov (RUS) si 6-3, 3-6, 6-2, 6-2 cu Nishikori (JPN). In penultimul act, a trebuit sa munceasca doua zile pentru a trece de Nadal, scor 6-4, 3-6, 7-6, 3-6, 10-8.

Este a doua finala de Mare Slem pentru Kevin, in timp ce Nole are ocazia sa lupte pentru inca un trofeu de Grand Slam dupa o pauza de doi ani. In 2016, punea mana pe titlul de la Roland Garros, in urma unei finale de patru seturi cu Murray (GBR). Au fost doua semifinale incredibile, dar obositoare chiar si de privit, asa ca nu este greu de imaginat cat de dificil le va fi acestor doi tenismeni in finala. H2H este 5-1 pentru sarb, iar ultima disputa directa a avut loc in 2015, tot aici, in optimile de finala. Sud-africanul a condus cu 2-0 la seturi, insa Nole a intors partida si a trecut mai departe. A fost singura victorie a lui Nole in fata lui Anderson care nu a fost obtinuta in minimum de seturi. Nu cred ca Djokovic poate sa rateze sansa unui nou titlu la Wimbledon (are deja 3), in conditiile in care meciul sau cu Nadal oricum s-a intins pe 2 zile. Sigur, a avut mai putin timp de recuperare decat Anderson, dar il vad mai bine pregatit fizic pe sarb.