Real Potosi - Universitario Sucre. Sa ne asteptam la multe goluri

Duminica noaptea, de la ora 00:15, pe Estadio Víctor Agustín Ugarte, avem partida Real Potosi - Universitario Sucre, din prima runda a Clausurei boliviene. In Aperura, cele doua formatii ne-au oferit niste dueluri de-a dreptul incredibile.
sucre

Real Potosi a incheiat sezonul trecut intr-o nota oarecum negativa. A jucat finala play-off-ului pentru Copa Sudamericana, dar pe langa faptul ca a pierdut-o cu Guabira, a avut si 4 oameni eliminati in retur. Clubul si-a schimbat presedintele in aceasta pauza, iar la echipa au fost adusi trei fotbalisti argentinieni. Reamintesc ca Real a fost in stagiunea precedenta formatia cu cea mai modesta defensiva. De departe! Pe teren propriu, a incasat gol in 13 din ultimele 15 partide jucate.

Universitario Sucre a avut un sezon pe care toata lumea vrea sa-l uite. De aceea, conducerea a adus patru noi jucatori la club, in speranta ca acestia o vor ajuta pe „U” sa evolueze mai bine in Clausura. Sucre a incheiat stagiunea precedenta cu noua meciuri consecutive fara victorie si a avut grave probleme financiare. Acum, lucrurile stau mai bine, iar suporterii sunt increzatori in forta grupului pe care-l sustin.

Interesant este ca cele doua formatii s-au intalnit in sezonul trecut tot in prima etapa, iar atunci am vazut o confruntare incredibila, incheiata la egalitate, scor 4-4. In retur, Universitario avea sa castige cu 3-1. Este abia incep de stagiunea si poate sa fie riscant sa pariem pe goluri, insa nu vad cum Real Potosi s-ar fi schimbat in aceasta pauza. In ciuda transferurilor, tot pe multi tineri se bazeaza, iar intr-un campionat fizic precum al Boliviei, aceasta poate sa fie o arma cu doua taisuri. Cota pentru 3+ este mica, insa noi vom miza pe un over asiatic in speranta unui meci spectaculos. Sa nu uitam ca Sucre a incasat gol in ultimele 20 de deplasari.