RB Leipzig - Zorya. Scor "alb" in prima mansa

Joi seara, de la ora 19;30, pe "Red Bull Arena", avem disputa RB Leipzig - Zorya, din play-off-ul Europa League, mansa retur. Oaspetii vor trace de 0-0 cat pot ei de mult.
Leipzig

RB Leipzig a pierdut in prima runda din Bundesliga, 1-4 pe terenul celor de la Borussia Dortmund. Chiar daca a deschis scorul inca din minutul 1, prin francezul Augustin, oaspetii n-au putut sa se mentina cu mingea la picior si s-au vazut supusi unei presiuni ce s-a dovedit in cele din urma prea puternica. Pentru a ajunge in play-off, Leipzig a trecut de U Craiova, 3-1, acasa, si 1-1, in deplasare. Interesant este ca Werner a inceput meciul ca rezerva, intrand pe teren odata cu debutul reprizei secunde, dovada ca Rangnick s-a gandit destul de mult la returul cu Zorya.

Echipa probabila: Mvogo – Klostermann, Konaté, Orban, Laimer – Laimer, Ilsanker – Forsberg, Bruma – Werner, Matheus Cunha

Zorya a strans opt puncte in primele sase etape din Ucraina, golaveraj 4-5, si se afla pe pozitia a 5-a. In ultima runda, a cedat, acasa, cu Desna, scor 0-2. Yuriy Vernydub a folosit o groaza de rezerve, dar l-a jucat pe Lednev, cel care a primit rosu in partida tur si va fi suspendat pentru disputa din Germania. Zorya n-a marcat in ultimele 3 meciuri disputate, primind insa numai 2 goluri. Asadar, este o formatie inchisa, ce deseori face antijoc.

Echipa probabila: Luis Felipe – Cheberko, Svatok, Tymchyk, Vernydub – Gordienko, Kharatin, Karavaev – Khomchenovsky, Ratão, Lunyov

In meciurile de acasa, cu astfel de formatii, Leipzig evolueaza cu fundasii la mijlocul terenului. Am vazut si-n disputa contra Craiovei, cand nemtii au avut parte de 16 cornere si multe alte faze fixe. Zorya, chiar daca nu are cum sa se califice cu un 0-0, va merge pe cartea apararii, sperand la prelungiri, eventuale penalty-uri. Totusi, daca oaspetii vor primi gol, ma astept sa iasa si ei cat de cat la joc. In tur, au fost 10 cornere, 9 avute numai de Leipzig.