Burnley - Olympiakos. Vor decide fazele fixe iar aceasta confruntare?

Joi seara, de la ora 21:45, pe "Turf Moor", avem disputa Burnley - Olympiakos, din returul play-off-ului Europa League. Englezii se confrunta cu o situatie foarte dificila.
burnley

Burnley a inceput destul de devreme aventura europeana, trupa pregatita de Dyche fiind nevoita prima data sa treaca de scotienii de la Aberdeen, 4-2 la general, dupa prelungiri, iar apoi de turcii de la Basaksehir, 1-0 la general, succes obtinut tot in 120 de minute la retur. Multe minute pentru inceputul sezonului, iar asta s-a vazut in Premier League, unde Burnley a luat doar un punct in primele trei runde. In etapa precedenta, a pierdut, in deplasarea de la Fulham , scor 4-2. Daca socotim si esecul din Grecia, din tur, englezii au in acest moment trei infrangeri la rand, incasand 10 goluri. Gudmundsson este accidentat, in timp ce Gibson este suspendat.

Echipa probabila: Hart, Ward, Long, Tarkowski, Bardsley, Taylor, Hendrick, Cork, Barnes, Wood, Vokes

Olympiakos este un club mai degraba obisnuit cu preliminariile Champions League, insa locul 3 din editia precedenta de campionat a insemnat prezenta in cea de-a doua competitie europeana ca importanta. In runda anterioara, Olympiakos a trecut de Luzern, 4-0, acasa, si 3-1, in deplasare. In ceea ce priveste campionatul, Oly a inceput cu un succes, 1-0, pe teren propriu, contra celor de la Levadiakos. Christodoulopoulos a inscris singurul gol al partidei, dupa ce Fortounis ratase un penalty in prima repriza.

Echipa probabila: Gianniotis, Tsimikas, Roderick, Vukovic, Elabdellaoui, Camara, Bouchalakis, Podence, Fortounis, Ansarifard, Guerrero

Grecii au castigat prima mansa cu 3-1, toate cele trei goluri fiind marcate din faze fixe. Totusi, inaintea mansei retur, trebuie sa tinem cont de un aspect important – Olympiakos n-a scapat fara gol primit in niciuna dintre cele 13 vizite in Anglia. Asa ca Burnley trebuie sa continue aceasta traditie daca vrea sa mearga mai departe. Iar eu cred ca antrenorul gazdelor va pune in teren doi atacanti de forta, fortand fazele fixe. In tur, am avut parte de 9 cornere, iar frecventa loviturilor de colt pentru Burnley pe teren propriu este destul de ridicata. Toate motivele sa credem ca vom vedea cel putin la fel de multe cornere si pe taram englez.