Brondby - Genk. Danezii sunt obligati sa atace inca din debutul partidei

Joi seara, de la ora 21:30, pe "Brøndby Stadion", gazdele incearca un miracol in Brondby - Genk, mansa retur. Belgienii au un avans de trei goluri si nu prea pot scapa calificarea.

Brondby a castigat in ultima runda, 2-1 la Vendsyssel FF, si se afla acum pe locul 3 in Danemarca, cu 13 puncte acumulate in primele 7 runde, golaveraj 10-7. In turul anterior de Europa League, i-a eliminat pe sarbii de la Spartak Subotica, dupa 2-0, in deplasare, si 2-1, pe teren propriu. O formatie in general ofensiva, care construieste destul de bine. In ultimele 20 de dispute de pe propria arena, n-a marcat in doar doua meciuri.

Echipa probabila:  Schwabe, Jung, Larsson, Arajuuri, Hermannsson, Radosevic, Kaiser, Mukhtar, Christensen, Erceg, Wilczek

Genk a inceput ca din tun noul sezon din Belgia si conduce in clasament, cu 13 puncte dupa 5 runde, golaveraj 13-4. In ultima etapa, a invins, acasa, pe Beveren, scor 3-2, desi in repriza a doua gazdele au ratat doua lovituri de la 11m. A trecut de luxemburghezii de la Fola cu 9-1 la general si de Lech Poznan, din Polonia, 4-1 la general, pentru a ajunge in play-off-ul Europa League. Asadar, noua partide, inregistrand opti victorii si o remiza. A reusit sa marcheze in toate aceste noua intalniri.

Echipa probabila: Vukovic, Maehle, Uronen, Lucumi, Dawaest, Pozuelo, Berge, Malinovsky, Trossard, Samata, Ndongala

In tur, Genk a invins cu 5-2 pentru ca a stiut sa profite mai bine de situatiile avantajoase. Insa oaspetii si-au creat destule oportunitati de-a marca incat sa spere ca pot sa dea macar 3 pe teren propriu. Totusi, daca nu incasau golul 5 in minutul 90+1, poate altele erau sansele. Ma astept la o disputa deschisa, asa cum a fost si turul, iar noi sa vedem destule goluri. Brondby nu mai are nimic de pierdut si cred ca va ataca inca din start.