Cupa Africii pe Natiuni, editia 2017: Grupa B

Sursa foto: goal.com

Grupa B din Cupa Africii este alcatuita din patru echipe bune, cu rezultate promitatoare, tocmai din acest motiv nici nu exista o favorita certa. Astfel, Algeria, Tunisia, Senegal si Zimbabwe se vor lupta pentru primele doua locuri in incercarea de a merge mai departe:

Lotul echipelor din Grupa B:
Algeria

Portari: Rais Ouhab M’bolhi (Antalyaspor, Turkey), Malik Asselah (JS Kabylie, Algeria), Chemseddine Rahmani (MO Bejaia, Algeria).

Fundasi: Mokhtar Belkhiter (Club Africain, Tunisia), Mohamed Rabie Meftah (USM Alger, Algeria), Aissa Mandi (Real Betis, Spain), Hicham Belkaroui (Esperance, Tunisia), Liassine Cadamuro (Servette Geneva, Switzerland) , Mohamed Benyahia (USM Alger, Algeria), Ramy Bensebaïni (Stade Rennes, France), Faouzi Ghoulam (Napoli, Italy), Djamel Eddine Mesbah (FC Crotone, Italy).

Mijlocasi: Adlene Guedioura (Watford), Saphir Taider (Bologna, Italy), Nabil Bentaleb (Schalke 04, Germany), Mehdi Abeid (Dijon, France), Yassin Brahimi (FC Porto, Portugal), Rachid Ghezzal (Olympique Lyon, France).

Atacanti: Islam Slimani (Leicester City), Riyad Mahrez (Leicester City), Hilal Soudani El Arabi (Dinamo Zagreb, Croatia), Baghdad Bounedjah (Al Sadd, Qatar), Sofiane Hanni (Anderlecht, Belgium).

Senegal

Portari:: Khadim N’Diaye (Horoya AC, Guinea), Abdoulaye Diallo (Caykur Rizespor, Turkey), Pape Seydou N’Diaye (ASC Niarry Tally).

Fundasi:Lamine Gassama (Alanyaspor, Turkey), Cheikh M’Bengue (Saint-Etienne, France), Kara Mbodj (Anderlecht, Belgium), Zargo Toure (Lorient, France), Kalidou Koulibaly (Napoli, Italy), Saliou Ciss (Valenciennes, France).

Mijlocasi: Idrissa Gana Gueye (Everton), Cheikhou Kouyate (West Ham), Cheikh N’Doye (Angers, France), Papakouli Diop (Espanyol, Spain), Henri Saivet (Saint-Etienne, France), Papa Alioune Ndiaye (Osmanlispor, Turkey), Mohamed Diame (Newcastle).

Atacanti: Sadio Mane (Liverpool), Keita Balde Diao (Lazio, Italy), Moussa Konate (FC Sion, Switzerland), Famara Diedhiou (Angers, France), Mame Biram Diouf (Stoke City), Ismaila Sarr (Metz, France), Moussa Sow (Fenerbahce, Turkey).

Tunisia

Portari: Aymen Mathlouthi (Etoile du Sahel, Tunisia), Rami Jridi (Club Sportif Sfaxien, Tunisia), Moez Ben Chrifia (Esperance de Tunis, Tunisia).

Fundasi:Ali Maaloul (Al Ahly, Egypt), Hamza Mathlouthi (CS Sfaxien, Tunisia), Syam Ben Youssef (Caen, France), Mohamed Ali Yacoubi (Caykur Rizespor, Turkey), Aymmen Abdennour (Valencia, Spain), Chamseddine Dhaouadi (Esperance Tunis, Tunisia), Slimane Kchok (Club Athletic Bizertin, Tunisia), Hamdi Nagguez (Etoile, Tunisia), Zied Boughattas (Etoile, Tunisia).

Mijlocasi: Ferjani Sassi (ES Tunis, Tunisia), Larry Azouni (Nimes Olympique, France), Naim Sliti (Lille, France), Whabi Khazri (Sunderland), Mohamed Amine Ben Amor (Etoile, Tunisia), Ahmed Khalil (Al-Ahli, UAE), Hamzir Lahmar (Etoile, Tunisia), Youssef Msakni (Lekhwiya SC, Qatar).

Atacanti: Yassine Khenissi (ES de Tunis, Tunisia), Ahmed Akaichi (Al-Ittihad, Saudi Arabia), Saber Khalifa (Club Africain, Tunisia).

Zimbabwe

Portari: Donovan Bernard (How Mine), Takabva Mawaya (ZPC Kariba), Tatenda Mkuruva (Dynamos)

Fundasi:Teenage Hadebe, Lawrence Mhlanga (both Chicken Inn), Onismor Bhasera (SuperSport Utd/South Africa), Bruce Kangwa (Azam/Tanzania), Oscar Machapa (V Club/Ivory Coast), Elisha Muroiwa (Dynamos), Costa Nhamoinesu (Sparta Prague/Czech Republic), Hardlife Zvirekwi (CAPS Utd)

Mijlocasi: Kudakwashe Mahachi, Danny Phiri (both Golden Arrows/South Africa), Khama Billiat (Mamelodi Sundowns/South Africa), Willard Katsande (Kaizer Chiefs/South Africa, capt), Marvelous Nakamba (Vitesse Arnhem/Netherlands)

Atacanti: Tinotenda Kadewere (Djurgardens/Sweden), Cuthbert Malajila (Wits/South Africa), Nyasha Mushekwi (Dalian Yifang/China), Knowledge Musona (Ostend/Belgium), Tendai Ndoro (Orlando Pirates/South Africa), Evans Rusike (Maritzburg/South Africa), Mathew Rusike (CS Sfaxien/Tunisia)

Program si rezultate:

Etapa I – Duminica, 15 ianuarie:

Algeria – Zimbabwe: 2-2 (Mahrez, Mahrez / Mahachi / Mushekwi)

Tunisia – Senegal: 0-2 (Mane, Mbodji)

Etapa II – joi,19 ianuarie:

Algeria – Tunisia: 1-2 (Hanni / Mandi – autogol, Sliti)

Senegal – Zimbabwe: 2-0  (Mane, Saivet)

Etapa III – Luni, 23 ianuarie:

Senegal – Algeria: 2-2 (Diop, Sow / SLimani, SLimani)

Zimbabwe – Tunisia: 2-4 (Musona, Ndoro / Sliti, Msakni, Khenissi, Khazri)

Nu parasi site-ul, citeste in continuare

Ponturi fotbal Nigeria – Africa de Sud – Calificari Cupa Africii pe Natiuni Ponturi fotbal Nigeria – Africa de Sud – Calificari Cupa Africii pe Natiuni Sursa foto: goal.com Sambata, 10 iunie, de la ora 19:00, Nigeria joaca impotriva Africii de Sud, intr-un meci din Grupa E,...
Ponturi fotbal Coasta de Fildes – Guinea – Calificari Africa Cupa Natiunilor Ponturi fotbal Coasta de Fildes – Guinea – Calificari Africa Cupa Natiunilor Sursa foto: sptfm.ro Sambata, 10/06/2017, de la ora 23:00, Coasta de Fildes joaca impotriva celor de la Guineea, intr-un ...
Ponturi pariuri – Camerun – Ghana – Cupa Africii pe Natiuni Ponturi pariuri - Camerun - Ghana - Cupa Africii pe Natiuni sursa foto: skysports.com In aceasta seara de la ora 21:00 va avea loc disputa dintre Camerun si Ghana, din cadrul Cupei Africii, cele dou...