Cupa Africii pe Natiuni, editia 2017: Grupa A!

Sursa foto: goal.com

Peste o saptamana urmeaza sa debuteze Cupa Africii, editia 2017, competitie la care vor participa si jucatori de la cele mai importante echipe din Europa. Grupa A le aduce la start pe Burkina Faso, Camerun, Gabon si Guinea-Bissau.

Lotul echipelor din Grupa A:
Burkina Faso

Portari: Moussa Germain Sanou (Beauvais, France), Herve Koffi (ASEC Mimosas, Ivory Coast), Aboubacar Sawadogo (RC Kadiogo, Burkina Faso)

Fundasi: Patrick Malo (Smouha, Egypt), Issoufou Dayo (RC Berkane, Morocco), Bakary Kone (Malaga, Spain), Issouf Paro (Santos, South Africa), Steeve Yago (Toulouse, France), Souleymane Kouanda, (ASEC Mimosas, Ivory Coast), Yacouba Coulibaly (RC Bobo, Burkina Faso)

Mijlocasi: Charles Kabore (Krasnodar, Russia), Prejuce Nacoulma (Kayserispor, Turkey), Alain Traore (Kayserispor, Turkey), Bertrand Traore (Ajax, Netherlands), Cyrille Bayala (Sheriff Tiraspol, Moldova), Bakary Sare (Moreirense, Portugal), Blati Toure (Omonia, Cyprus), Adama Guira (Lens, France), Abdoul Razack Traore (Karabuspor, Turkey), Jonathan Zongo (Almeria, Spain)

Atacanti: Jonathan Pitroipa (Al Nasr/UAE), Aristide Bance (ASEC Mimosas, Ivory Coast), Banou Diawara (Smouha, Egypt)

Camerun

Portari: Fabrice Ondoa (Sevilla, Spain), Jules Goda (AC Ajaccio, France), Georges Mbokwe (Coton Sport de Garoua, Cameroon).

Fundasi: Ernest Mabouka (MSK Zilina, Slovakia), Nicolas Nkoulou (Lyon, France), Ambroise Oyongo (Montreal Impact, Canada), Mohamed Djeitei (Nastic Tarragone, Spain), Fai Collins (Standard Liege, Belgium), Michael Ngadeu Ngadjui (Slavia Prague, Czech Rep), Adolphe Teikeu (Sochaux, France), Jonathan Ngwem (FC Progresso, Angola).

Mijlocasi: Sebastien Siani (Ostende, Belgium), Georges Mandjeck (Metz, France), Arnaud Djoum (Hearts), Franck Boya (Apejes, Cameroon).

Atacanti: Vincent Aboubakar (Besiktas, Turkey), Benjamin Moukandjo (Lorient, France), Jacques Zoua (Kaiserslautern, Germany), Edgar Salli (Saint-Gall, Switzerland), Karl Toko-Ekambi (Angers, France), Clinton Njie (Marseille, France), Robert Ndip Tambe (Spartak Trnava, Slovakia), Christian Bassogog (Aalborg).

Gabon

Portari: Didier Ovono (KV Ostende, Belgium), Yves Stephane Bitseki Moto (CF Mounana, Gabon), Anthony Mfa Mezui (unattached).

Fundasi: Lloyd Palun (Red Star, France), Andre Biyogho Poko (Kardemir Karabukspor, Turkey), Aaron Appindangoye (Stade Lavallois, France), Franck Perrin Obambou (Stade Mandji, Gabon), Bruno Ecuele Manga (Cardiff City), Yoann Wachter (CS Sedan Ardennes, France), Johann Serge Obiang (ESTAC Troyes, France), Benjamin Ze Ondo (Mosta FC, Malta).

Mijlocasi: Junior Serge Martinsson Ngouali (IF Brommapojkarna, Sweden), Levy Clement Madinda (Nastic Tarragona, Spain), Guelor Kanga Kaku (Etoile Rouge de Belgrade, Serbia), Merlin Tandjigora (Meixian Hakka FC, China), Didier Ibrahim Ndong (Sunderland), Samson Mbingui (Raja Casablanca, Morocco), Mario Rene Junior Lemina (Juventus, Italy).

Atacanti: Pierre Emerick Aubameyang (Borussia Dortmund, Germany), Malick Evouna (Tianjin Teda FC, China), Denis Athanase Bouanga (Tours FC, France), Serge Kevyn Aboue Angoue (Uniao Leiria, Portugal), Cedric Ondo Biyoghe (CF Mounana, Gabon).

Guinea-Bissau

Portari: Jonas Mendes (Salgueiros, Portugal), Rui Dabo (Cova da Piedade, Portugal), Papa Massé Mbaye Fall (Aguadulce, Spain)

Fundasi: Emmanuel Mendy (Ceahlaul, Romania), Rudinilson Silva (Lechia Gdansk, Poland), Juary Soares (Mafra, Portugal), Agostinho Soares (Sporting Covilha, Portugal), Mamadu Candé (Tondela, Portugal), Eridson Mendes Umpeça (Freamunde, Portugal)

Mijlocasi: Nani Soares (Felgueiras, Portugal), Jose Mendes Lopes Zezinho (Levadiakos, Greece), Bocoundji Ca (Reims, France), Tony Silva Brito (Levadiakos, Greece), Toni Silva (Levadiakos, Greece), Piqueti Djassi Brito (Braga), Idrissa Camara (Avellino, Italy), Jean Paul Mendy (US Quevilly-Rouen, France), Francisco Santos Junior (Stromsgodset, Norway), Lassana Camara Sana (Académico de Viseu, Portugal)

Atacanti: Joao Mario Fernandes (Chaves, Portugal), Abel Issa Camara (Belenenses, Portugal), Amido Balde (CS Marítimo, Portugal), Frederic Mendy (Ulsan Hyundai, South Korea)

Program si rezultate:

Etapa I: Sambata, 14 ianuarie:

Gabon – Guinea-Bissau: 1-1 (Aubameyang / Soares)

Burkina Faso – Camerun: 1-1 (Dayo / Moukandjo)

Etapa II: Miercuri, 18 ianuarie:

Gabon – Burkina Faso: 1-1 (Aubameyang / Nakoulma)

Camerun – Guinea Bissau 2-1 (Siani, Ngadeu / Piqueuti)

Etapa III:  Duminica, 22 ianuarie:

Camerun – Gabon: 0-0

Guinea Bissau – Burkina Faso 0-2 (Rudinilson – autogol / Traore)

 

 

 

Nu parasi site-ul, citeste in continuare

Ponturi fotbal Nigeria – Africa de Sud – Calificari Cupa Africii pe Natiuni Ponturi fotbal Nigeria – Africa de Sud – Calificari Cupa Africii pe Natiuni Sursa foto: goal.com Sambata, 10 iunie, de la ora 19:00, Nigeria joaca impotriva Africii de Sud, intr-un meci din Grupa E,...
Ponturi fotbal Coasta de Fildes – Guinea – Calificari Africa Cupa Natiunilor Ponturi fotbal Coasta de Fildes – Guinea – Calificari Africa Cupa Natiunilor Sursa foto: sptfm.ro Sambata, 10/06/2017, de la ora 23:00, Coasta de Fildes joaca impotriva celor de la Guineea, intr-un ...
Ponturi pariuri – Camerun – Ghana – Cupa Africii pe Natiuni Ponturi pariuri - Camerun - Ghana - Cupa Africii pe Natiuni sursa foto: skysports.com In aceasta seara de la ora 21:00 va avea loc disputa dintre Camerun si Ghana, din cadrul Cupei Africii, cele dou...