“Galacticii” au prima sansa la victorie

Diseara Real Madrid are sansa de a cuceri cel de-al treilea trofeu la rand al Ligii Campionilor. Liverpool nu este insa o formatie impotriva careia sa ai un meci usor. Finala dintre Real Madrid si Liverpool va incepe la 21:45, transmisa fiind de PRO TV si TelekomSport 1.
Real

Real Madrid este cea mai titrata echipa din Champions League, cucerind 12 astfel de trofee. In acest sezon, echipa “a scartait”, reusind, cum-necum, sa ajunga in ultimul act al Ligii Campionilor. In faza grupelor a terminat pe pozitia a doua, singura dubla mansa din fazele eliminatorii in care nu a avut emotii fiind optimea de finala cu PSG, in care Real Madrid s-a impus cu 3-1 pe teren propriu si 2-1 in deplasare. In prima mansa a sferturilor de finala Real o invingea in Italia pe Juventus cu scorul de 3-0, parandu-se ca nu va avea niciun fel de problema in retur. Nu a fost insa asa, in a doua mansa Juventus conducand cu 3-0 in minutul 90, pentru ca un penalty salvator acordat in minutele de prelungire ale partidei sa o califice pe Real Madrid in semifinale. Acolo elevii antrenati de Zinedine Zidane s-au impus cu 2-1 in deplasare, pentru ca pe teren propriu sa se inregistreze o remiza cu 4 goluri. In cele 12 meciuri de Champions League “galacticii” au marcat 30 goluri, primind 15.

Liverpool a mai cucerit acest trofeu de 5 ori pana acum, ultima oara in sezonul 2004-2005, in acea finala antologica impotriva celor de la AC Milan, cand a reusit sa egaleze si sa duca meciul in extra-time, desi la pauza era condusa cu 0-3. In aceasta editie ofensiva formatiei de Premier League a mers perfect atat in faza grupelor, cat mai ales in fazele eliminatorii. Printre echipele eliminate de elevii lui Jurgen Klopp s-a numarat si Manchester City, “cormoranii” trecand cu scorul general de 5-1. De altfel, Liverpool a marcat cel putin 5 goluri in fiecare dubla mansa din fazele eliminatorii.

Daca ar fi sa facem o comparatie, ne indoim ca Real Madrid va avea in finala un meci la fel de usor ca sezonul trecut, cand a castigat cu 4-1 in fata lui Juventus. Opinam, mai degraba, ca meciul va fi unul la fel de echilibrat ca acum doua editii, cand “galacticii” au castigat trofeul in fata lui Atletico Madrid dupa loviturile de departajare.