Liverpool - Chelsea. Vom vedea multe nume noi pe teren

Miercuri seara, de la ora 21:45, pe "Anfield", avem disputa Liverpool - Chelsea, din 1/16-imile Cupei Ligii Angliei. Cele doua formatii vor incepe cu garniturile secunde, deci trebuie sa tinem cont de acest aspect.
liverpool chelsea

Liverpool are numai victorii pe linie in acest sezon. Sase au venit in Premier League, iar un succes a fost inregistrat in Champions League. In cea mai importanta competitie europeana, baietii lui Jurgen Klopp au trecut de PSG, pe teren propriu, scor 3-2. Un meci dominat de gazde, dar care le-a scapat de sub control in momentul in care francezii au egalat la 2. Firmino, cu un gol in prelungiri, a adus toate cele trei puncte.

In campionat, ultima victorie a venit tot pe Anfield, in fata celor de la Southampton, scor 3-0. Liverpool a deschis scorul printr-un autogol, iar Matip si Salah au mai marcat inainte de pauza. Ultima infrangere a „cormoranilor” pe teren propriu a venit in ianuarie, in FA Cup, 2-3 contra celor de la Stoke. Este de asteptat ca tehnicianul neamt al lui Liverpool sa faca unele schimbari, insa el nu se va putea baza pe Origi, dintre cei pe care ar fi vrut sa-i foloseasca.

Echipa probabila: Mignolet – Clyne; Matip; Lovren; Moreno – Keita; Fabinho; Henderson – Shaqiri; Sturridge; Solanke

Chelsea a facut primul pas gresit in etapa trecuta, o remiza „alba”, in deplasare, intr-un „derby” londonez contra celor de la West Ham United. Desi oaspetii au avut posesie si ceva ocazii, n-au putut sa sparga apararea bine organizata pusa in teren de Pellegrini. Dar jocul lui Chelsea a aratat foarte bine in acest sezon, cu Jorginho preluand rolul lui Kante, iar francezul urcand ceva mai sus. Sigur, campionul mondial se mai incurca putin in actiunile ofensive, dar cred ca poate sa creasca si la acest capitol.

De 5 ori a castigat Chelsea acest trofeu, ultima oara in sezonul 2014/2015. Este inca neclar ce doreste Sarri de la aceasta competitie, dar stim ca va face unele schimari in primul 11. In cele 4 deplasari din acest sezon, Chelsea a incasat un singur gol.

Echipa probabila: Cabalero – Zappacosta; Cahill; Christensen; Emerson – Barkley; Fabregas; Drinkwater – Moses; Morata; Hudson Odoi

Faptul ca ambele formatii vor aborda acest duel cu rezervele sigur ne incurca. Altfel, sunt 6 dueluri directe dintre ultimele 7 in care ambele echipe au marcat. Asa, lipsa de omogenitate ce clar va fi pe teren s-ar putea sa ne coste. Totusi, desi iau in considerare acest aspect, formatiile arata bine, ba chiar s-ar putea sa fie si mai bune daca antrenorii decid sa mai arunce 1-2 titulari in teren. Este o competitie de plan tert, dar va exista tensiune si dorinta pe teren, deoarece sunt jucatori ce nici macar n-au prins minute in acest sezon. Vom merge pe prima varianta, desi sunt ceva contraargumente.