Fulham - Derby: Londonezii vor sa razbune ocaziile ratate din meciul tur

Luni seara, 14.05.2018, de la ora 21:45, pe “Craven Cottage” are loc mansa retur a semifinalei playoff-ului Championship, unde Fulham joaca impotriva lui Derby, intr-un meci care pleaca de la 0-1.

Fulham a dominat autoritar meciul din tur, dar Sessegnon si Mitrovic n-au gasit bresa in apararea adversa si astfel, londonezii au pierdut cu 0-1, fiind acum obligati sa inscrie cel putin un gol pentru a trimite meciul in prelungiri, singura conditie fiind sa nu primeasca. Pe de alta parte, prestatia elevilor lui Slavisa Jokanovic a fost una excelent in meciurile din sezonul regulat, aducandu-le celor de la Fulham, patru luni de invincibilitate. Continuitatea este cuvantul de ordine si in meciurile de pe teren propriu, unde Sessegnon&Co. n-au mai pierdut intr-un meci din Championship de peste sase luni.

Fulham: Bettinelli- Fredericks; Ream; Odoi; Targett – McDonald; Cairney; Johansen – Sessegnon; Mitrovic; Piazon

Derby trebuie sa faca ce stie ea mai bine, avand nevoie din nou sa nu primeasca gol, iar daca acest lucru se intampla, merge pe “Wembley”, pentru finala playoff-ului. Prestatia “berbecilor” nu a fost una convingatoare, faptul ca adversara a ratat destul de mult si ei au inscris la singurul gol trimis pe spatiul portii, spune multe despre sansa pe care au avut-o. Mai mult, Derby este  o formatie cu reale probleme atunci cand joaca in deplasare, in ultimele trei asemenea intalniri a suferit doua infrangeri si a incheiat la egalitate cu  Aston Villa

Derby: Carson – Forsyth; Keogh; Davies – Wisdom; Huddlestone; Johnson; Anya – Lawrence; Vydra – Jerome

Constienti de importanta partidei, jucatorii lui Fulham probabil ca vor juca mult mai atenti pe faza de atac, singura conditie fiind sa-si faca loc in fata portii, iar de acolo are jucatori care stiu foarte bine sa fructifice. Una peste alta, Derby nu este interesata sa se desfaca, cel putin in prima repriza, cand probabil principalul ei obiectiv o sa fie acela de a tine mingea departe de propriul careu, ceea ce ma face sa merg pe o prima repriza echilibrata, in care sa se inscrie cel mult un gol.