Netbet

Meciuri memorabile in istoria Australian Open

Sursa foto: tennisgrandstand

In saptamana ce precede Australian Open propunem sa ne amintim cateva meciuri memorabile de la acest turneu de Grand Slam.

Le vom redacta in ordine cronologica, incepand cu meciul din runda a treia din 1991, disputat intre Boris Becker si Omar Camporese. Dupa ce Becker se impusese in primele doua seturi la tie-break, Camporese il castiga pe-al treilea cu 6-0 si pe-al patrulea cu 6-4. In decisiv Boris a reusit sa-si revina, impunandu-se cu 14-12. Meciul a durat peste 5 ore, iar Becker avea sa castige Australian Open in acel an, devenind pentru prima oara numarul 1 mondial.

Patru ani mai tarziu Pete Sampras il invingea pe Jim Courier in sferturile de finala, dupa ce acesta din urma castigase primele doua seturi la tie-break. Sampras se impunea in urmatoarele 3 cu 6-3; 6-4; 6-3. In setul decisiv un fan al lui Sampras i-a strigat sa castige meciul pentru antrenorul lui, care fusese depistat cu o forma de cancer cateva saptamani mai devreme. In acel moment Pete  a izbucnit in lacrimi, insa a avut puterea de a continua meciul, in ciuda faptului ca Jim i-a propus sa continue urmatoarea zi.

Ne mutam in 2000, cand acelasi Pete Sampras a fost invins, de aceasta data, de adversarul sau numarul 1, Andre Agassi. Se intampla in semifinala, scorul fiind 6-4; 3-6; 6-7; 7-6; 6-1. In acea partida Agassi a servit 37 asi si, desi pierdea tie-breakul setului al treilea la 0, a reusit sa uite repede acest incident. In finala Agassi se impunea in fata lui Kafelnikov, pentru  a castiga al doilea din cele 4 titluri de la Australian Open.

Meciuri memorabile in istoria Australian Open nu am avut insa numai la masculin, ci si la feminin. In finala din 2002 Jennifer Capriati o invingea pe Martina Hingis in 3 seturi, scor 4-6; 7-6; 6-2. Poate aceasta finala ar fi trecut neobservata daca nu se juca la, atentie, 46 grade Celsius. Meciul nu a fost unul prea spectaculos, lucru de inteles, insa Martina Hingis parea sa se indrepte cu pasi mari spre victorie, conducand cu 4-0 in cel de-al doilea set.

Ramanem la feminin, pentru a aminti semifinala din 2003, cand Serena Williams o invingea pe Kim Clijters cu 4-6; 6-3; 7-5. In decisiv Serena era condusa cu 1-5 de mult mai titrata ei oponenta, salvand chiar si doua mingi de meci la 3-5. Cu toate astea, americanca s-a calificat in finala, pe care avea sa o castige, astfel trecandu-si in palmares pentru prima oara titlul la Australian Open.

Nu a fost singurul meci spectactulos din 2003 de la Australian Open. Andy Roddick ajungea in semifinalele competitiei dupa ce in sferturi il invinsese pe marocanul El Aynaoui. Acesta din urma a condus cu 1-0 si 2-1 la seturi, Roddick revenind de fiecare data, pentru ca in decisiv americanul sa se impuna cu 21-19. Doar setul decisiv a durat doua ore si jumatate, Andy salvand si o minge de meci.

Alta  partida lunga s-a disputat in semifinala din 2005, cand Marat Safin il invingea pe Roger Federer in 5 seturi, scor 5-7; 6-4; 5-7; 7-6; 9-7. Elvetianul putea incheia partida in 4 seturi, insa Safin a salvat o minge de meci. In decisiv a fost randul lui Roger sa salveze nu mai putin de 6 mingi de meci, dar cu a saptea ocazie Safin nu l-a mai iertat.

Cel mai lung meci de la Australian Open a durat 5 ore si 53 minute si s-a disputat in 2012 intre Novak Djokovic si Rafael Nadal. Sarbul s-a impus in 5 seturi, scor 5-7; 6-4; 6-2; 6-7; 7-5. A fost cea mai lunga finala din istorie si printre una dintre cele mai spectaculoase. Nadal a avut o sansa buna de a castiga la scorul de 4-2 in decisiv, ratand insa un backhand usor, de atunci totul intorcandu-se impotriva sa.

Sursa: sportinglife